Сьогодні поговоримо про сік-сочок, який так полюбляють горе-педіатри, бабусі з 2-х місяців і деякі матусі "для вітамінчиків".
Спочатку головна теза:
Сік дітям до року заборонений! Після року не рекомендований!
Після таких наших коментарів отримуємо контраргументи:
- а нам педіатр рекомендував з 4 місяців
- а ось табличка по прикорму, і сік стоїть на першому місці!
Так, дійсно, в Україні офіційний документ, в якому розписані рекомендації з прикорму, це НАКАЗ N 149 Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років (доречі, він буде скасований 21.03.2021) і в тому наказі є про сік наступне:
“Сік доцільно давати дитині тоді, коли вона уже отримує
інші продукти прикорму. Сік можна давати у невеликій кількості
(80-100 мл у віці до 1 року), пересвідчившись, що дитина випиває
достатньо грудного молока (молочної суміші у разі штучного
вигодовування). Соки не треба розводити водою та добавляти цукор”.
Чому це погана ідея? І чим відрізняється сік від фрукту, в якому він знаходився.
❎ Сік містить в собі велику кількість цукрів, та кислот, які, потрапляючи в організм дитини, діють як величезна бомба, в одну мить потребуючи вибросу великої кількості інсуліну, щоб цей цукор переробити.
❎ Вільні фруктові кислоти швиденько атакують зубки (якщо вони вже є), цукри створюють живильну середу для бактерій, які руйнують зубну емаль.
❎ В дітей першого року життя кислотність у шлунку значно менша, ніж у дорослих, бо їм не треба постійно перетравлювати велику кількість твердої їжі. При народженні pH майже 6, тобто практично нейтральне, до року pH знижується до 3-4 (у дорослих нормальний pH близько 1-1,5). Отже фруктові кислоти з соків завдають удару і по шлунку.
❎ Організм дитини часто не здатний перетравити таку велику кількість цукрів, яка міститься в соках, це приблизно 11-16% вуглеводів, тому вони не всмоктуються у кишківнику і призводять до синдрому мальабсорбціі, перші ознаки якого діарея, вздуття та біль у животі.
Чому краще фрукти, ніж сік?
Всі фрукти містять велику кількість клітковини, це така речовина, яка майже не перетравлюється і зв'язує собою всі компоненти, в тому числі цукри і кислоти. Тому, коли фрукт попадає до рота, а потім і в шлунок, організм проводить роботу по добуванню поживних речовин, цукри і кислоти вивільнюються повільніше, не за 1 хвилину, а за 30-40, викид інсуліну також поступовий, на зубки діє менша кількість кислот і шлунок не подразнюється. Сподіваюсь, зрозуміло.
Але ж наказ....
Черв'ячок сумнівів залишився? Давайте розглянемо рекомендації різних педіатричних організацій та організацій охорони здоров'я (скріни з першоджерела будуть прикріплені до посту для підтвердження моїх слів).
Одразу попереджу, що на протязі всього тексту, та всіх рекомендацій мається на увазі 100% сік, в ідеалі свіжовичавлений. Всі так звані сочки, на яких немає позначки "100% сік", то напої, нектари та соковмісні напої з величезною кількістю доданого цукру, на них ми навіть не дивимося до 5 років як мінімум, а найкраще взагалі ніколи не даємо дитині. Читаємо уважно склад, бо навіть так звані дитячі соки типу "Чудо Чадо", "Наш сік", "Jaffa" містять доданий цукор. Я би сказала, що там цукор з додаванням фруктів. Будьте пильні!
Почнемо з AAP (Американська Асоціація Педіатрії), частину інформації для посту я взяла з чудової статті з їх сайту.
Якщо коротенько, то:
До року соки дитині не потрібні!
Після року також не дуже потрібні, але можна - не більше 4 унцій (~110 мл), це півсклянки.
З бутилочки з соскою заборонено давати, тільки зі стакану і під час прийому їжі.
NHS (Британська служба охорони здоров'я)
Дітям молодше 12 місяців соки та смузі не потрібні, але якщо ви раптом чогось захочете напоїти ними свою дитину, то їх потрібно розводити 1:10 (1 частина соку і 10 частин води) та давати тільки під час їжі, а не як напій між прийомами їжі.
І тільки після 5 років можете давати нерозведений сік разом з їжею в кількості не більше ніж 150 мл.
Міністерство охорони здоров'я Австралії.
На сайті бачимо наступну інформацію:
Солодкі напої не є необхідними для гарного здоров'я (без вказівки на вік, тобто для всих дітей "babies and kids").
Солодкі напої (до переліку входять усі чайочки, ароматизоване молоко, енергетичні напої, фруктові напої та соки, туди ж і компотики) насичують зайвими калоріями без необхідних поживних речовин та сприяють виникненню карієсу та зайвої ваги.
Гарний напій - це вода та молоко (після року)
Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю повторює рекомендації, що не потрібні солодкі напої дітям, тобто сік для дітей.
І це тільки англомовні країни, де дуже швидко можна знайти інформацію, це країни з високим рівнем життя, медицини, науки, тому сподіваюсь, що наші державні рекомендації скоро також наблизяться до світових стандартів, а дрєвні джерела про користь соків направляться в архіви, і більше ніколи їх ніхто не побачить.
Бувайте здорові!
Автор: Анна Комлєва, хімік, біотехнолог, адміністратор групи “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд” та сторінки @prykorm_ua в Інстаграм