Безпека під час їжі є найважливішим аспектом особливо на початку прикорму. Вона включає в себе безпечну подачу, безпечні продукти та правильне положення дитини під час їжі.
Перш ніж визначити, які продукти та який розмір їжі є найбільш ризикованим, та як змінити це для дитини, важливо зрозуміти кроки, які ви можете вжити, щоб зменшити ризик задухи дитини незалежно від того, що ви їй подаєте.
Незважаючи на ціль прикорму і на переваги БЛВ чи їжі по безпечній подачі в цьому питанні, єдине та головне, чого ви повинні дотримуватись це безпека вашої дитини під час їжі! Це завжди на першому місці! Безпечна посадка, безпечна подача то є основа. Дуже важливими моментами є:
1) Ви та дитина під час трапези. Ви завжди сидите навпроти дитини, не поруч чи діагонально, не відсаджуєте дитину кудись подалі від столу. Ваше обличчя повинно бути майже навпроти обличчя дитини. Малюк не повинен крутити головою за вами, або повертатись навіть на 45° до вас. Тим паче він не повинен піднімати на вас голову, чи закидати її, обертатись назад якщо ви його тримаєте.
Діти мають погану концентрацію на початку. Вони можуть легко забути що їжа є в роті, і її треба обробити (прожувати), коли вони відволікаються, може статись так, що за звичкою, яка є сильнішою поки ніж жування, вони захочуть проковтнути шматочок, бо зараз зайняті спогляданнямна вас чи пошуком вас.
Якщо ви тримаєте дитину на руках, то ви граєте роль “стільця”. Нерухомі. Не треба нахилятися щоб подивитись що там відбувається, бо ваша дитина одразу втратить поступальну стабільність, почне намагатись сісти зручніше, або дивитись на вас. І знову - може загубити той шматочок в роті
2) Постуральна стабільність. Вона є головною під час трапези, це те, як сидить ваша дитини. При посадці у дитини має мати 3 кути 90°. Про це буде йти далі.
Запам'ятайте: те як дитина сидить впливає на безпеку харчування; відчуття та контроль власного тіла; координацію; моторику; концентрацію дитини та звісно зручність.
Відсутність постуральної стабільності дійсно тягне за собою "неїдство" така дрібниця як посадка дитини, може стати вирішальною в харчовому досвіді дитини. Якщо в дитини відсутня постуральна стабільність то це є небезпечно, це є дискомфортно, незручно, іноді може навіть мати болісні відчуття для дитини, і за її відсутності таймінг дії (трапези), в якій перебуває дитина значно коротший!
3) Безпечна подача.
Безпечна подача це не просто одна з основних умов БЛВ прикорму, це ще й загальна умова для будь яких дітей до конкретного віку. Не нехтуйте нею, як би вам не хотілось, і як би не “наполягала” ваша дитини чи ваша родина. Звісно, в безпечній подачі є свої нюанси також:
- вона змінюється не просто за віком дитини, а з розвитком вікових навиків;
- те що батьки зазвичай вважають “безпечним” - таким не є: мозок дитини легше помічає великі шматки їжі як візуально, так і в роті. Це відбувається тому що мозок дитини ще не сформований a ментальна карта рота та сенсорно- візуальна обробка починають запускатись лише. Більші шматочки їжі забезпечують більший сенсорний “вхід” (інтегрування до мозку), що полегшує роботу як координаційну так і оральну. Це для того, щоб мозок дитини "зареєстрував" це краще.
Отже тепер, знаючи три основні положення безпеки, ми перейдемо до більш розгорнутого та детального розбору цього питання:
1. Дитина має сидіти рівно з опорою під повним наглядом дорослого.
2. Категорично забороняється годувати дитину коли вона знаходиться в напівлежачому/лежачому положенні у стільчику, калясці чи автокріслі.
3. Якщо дитина на початку прикорму ще не сіла самостійно, то її можна присадити собі на ноги, притримувати за тулуб з двох сторін або по сторонах-за стегна, щоб вага тулуба дитина не припадала на куприк.
Також зручно на пюре прикормі присадити дитину собі на бедро в півоберта. Тримаючи дитину однією рукою, а іншою тримаючи ложку.
4. Про правильне сидіння в стільчику:
1. Підніжка опущена, коліна 90° (коли дотянуться ніжки до неї, вона повинна стати опорою під них, як точка заземлення)
В стільцях де лише три точкові ремені безпеки підніжка може бути небезпечною: дитина коли почне вставати, може перехилитись та випасти з стільця вниз головою.
2. Спина рівна, від попереку 90°
Якщо дитина з'їжджає або майже лягає у стільці. То варто підкласти рушник валиком або подушку під/за спину, спина повинна бути рівна. Кут з попереку - 90°.
3. Рівень столика - під лінією грудей, навіть більше - майже під ребрами. Зверніть увагу на картинку - руки вільно на столі, в полі зору все що я на столі та в тарілці. Як за шкільною партою. Від рівня плеча до столика, повинна бути діагональна лінія, не пряма.
Якщо дитина не дотягується і сповзає вниз, то варто зробити “домашній бустер” з простирадла/махрового рушника/покривала; складаємо його як подушку, але так, щоб було не м'яко дитині.
За рахунок “подушки-бустеру” за спиною, та твердого бустеру під попою дитина сидить ближче до столику та на правильному рівні. І їсти їй буде набагато безпечніше та зручніше.
⭐️Те як сидить дитина в стільці впливає не тільки на координацію рухів, але і на безпеку. Коли дитина сидить зручно, впевнено, нерухомо їй легше та зручніше брати їжу, бачити її, ідентифікувати, дотягнутися до неї.
5. Завжди слідкуйте що дитина їсть. НІКОЛИ не залишайте малюка на одинці під час трапези. Будьте поруч на відстані витягнутої руки.
6. Не годуйте дитину з рук! Не кладіть їй шматочки їжі до рота! Це підвищує ризик задухи. Коли дитина їсть самостійно, вона вивчає їжу тактильно (наскільки мʼяка, тверда, слизька), а також вчиться оцінювати зором: кусочок великий, малий. А коли ви ставите до рота, вона не може завчасно оцінити що їй їсти. Сенсорні чуття як зір та тактильність інтегрують інформацію до музку дитини, тим самим даючи вже якийсь досвід та розуміння для дитини. А ще, дуже часто, батьки пропонують новий шматочок їжі малюку, не давши
дитині змогу опрацювати попередній.
Найпоширеніший негативний наслідок годування з рук - дитина з віком має огиду до їжі та тактильний захист. Звичайно за рахунок цього потім виникає недовіра до їжі, раціон поступово звужується, та дитина перестає проявляти навики самохарчування. Що і є затримкою харчового розвитку.
7. Не дозволяйте бігати під час їжі. Навіть якщо то перекус.
8. Будьте спокійні, ознайомтесь з різницею блювотного рефлексу від удавлення. Подивіться та вивчіть як надавати першу допомогу при удавленні.
9. Формування добре скоординованого навику жування ще більше зменшить ризик задухи, коли дитина росте і практикується в жуванні та сприйнятті різноманітних текстур.
© Автори:
Дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог - Вікторія Стельмах.
Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”.
Дитячий нутріціолог, провізор - Вікторія Ворох.
Адміністратор групи “Прикорм. Його Хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд.” Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного початку Прикорму”.