На запитання "Коли можна буряк дітям?" гугл зазвичай видає: буряк можна після року. Але ми звісно маєм іншу відповідь:
Буряк дітям можна 6 місяців, тобто з початку прикорму!
Адже ніде немає офіційноі заборони даного продутку. Це чудовий овоч, про який ми поговоримо нижче.
Буряк можна варити та запікати, а також свіжим (особливо смачний молодий), пропонувати як моно, так і додавати в страви.
Багато хто рідко готує буряк, або зовсім не готує через те, що це займає багато часу.
Ловіть лайфхак: цілі невеличкий бурячки або більш крупні, розрізані на 1/4 помістіть в пакет або рукав для запікання, додайте трохи води, зав'яжіть і відправте у мікрохвильовку на 5-15 хвилин. Час приготування залежить від розміру буряка, потужності мікрохвильовки і стадії готовності, яка вам потрібна. Потім в цьому ж пакеті буряк можна помістити під холодну воду.
Буряк дуже корисний продукт, містить багато фолієвої кислоти, марганцю, магнію та калію, а ще трішки заліза і дрібку вітаміну С.
Але якщо хтось намагається дитині вилікувати анемію бурячком, ні, це так не працює, тільки препарат заліза, призначений адекватним лікарем.
Вміст цукру в буряку більше, ніж в багатьох ягодах, на 100 г цілих 8г, тоді як в малині, наприклад, 4 г, а в полуниці 5 г.
Буряк є одним з лідерів серед овочів по вмісту нітратів і багатьох це лякає, але природні нітрати, як вже доведено, це суцільна користь. Детально про це можна прочитати в дописі "Нітратики в салатики".
Антиоксиданти (основний з яких бетанін) мають доведену здатність знижувати ризик деяких видів раку, серцево-судинних захворювань, пошкодження печінки та нирок.
Завдяки доволі високому вмісту клітковини та великої кількості інших активних речовин, буряк є гарним послаблюючим продуктом.
Буряк може фарбувати кал і сечу в червоний колір і це нормально.
На що треба звернути увагу людям, в яких є проблеми з нирками, а саме з утворенням каменів, у буряці доволі високий рівень щавелевої кислоти, яка зв'язує кальцій в оксалати.
Але для здорових діток це не проблема, якщо вони мають різноманітний раціон.
Для дітей варто буряк гарно розварювати, щоб з нього було легко зробити пюре, або порізати на зручні брусочки.
Безпчена подача буряка нижче.
А повний гайд по безпечній подачі можна придбати за цим посиланням.
Автори: Анна Комлєва, хімік, біотехнолог, адміністратор групи “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд” та сторінки @prykorm_ua в Інстаграм
Вікторія Стельмах, дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог.
Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”.