top of page
Фото автораprykorm_ua

Кількість прийомів їжі для дітей

Оновлено: 22 трав.

Знаємо, знаємо що у вас регулярно виникають питання, чим ми керуємося, коли кажемо про кількість прийомів їжі, і з такою ж регулярністю ви висилаєте нам старі скріни з сайту ВООЗ! Сьогодні ми таки розглянемо та порівняємо рекомендації ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я), ААР (Американська асоціація педіатрів), NHS (Британська служба охорони здоров'я) і резюмуємо їх, а також трішки постараємось пояснити що і до чого.


ВООЗ в своєму GUIDING PRINCIPLES FOR COMPLEMENTARY FEEDING OF THE BREASTFED CHILD пише:


"Почніть з шестимісячного віку, з невеликої кількості їжі та збільшуйте її по мірі того, як дитина дорослішає, зберігаючи при цьому часте годування груддю".

І зараз, ми буквально продемонструємо вам, сучасні зміни у поглядах ВООЗ на харчування малюків! Отже, в першу чергу розглянемо рекомендації з старого видання: 


  • "Відповідна кількість годувань залежить від "щільності енергії" (energy density) місцевих продуктів харчування і кількості споживаних під час кожного годування. Для середнього здорового немовляти на грудному вигодовуванні їжу прикорму слід пропонувати  2-3 рази на день у віці 6-8 місяців, та 3-4 рази на день у віці 9-11 і 12-24 місяців, з додатковими поживними перекусами"

  • "Вищевказані рекомендації засновані на дітях, які отримують середню кількість грудного молока в кожному віці.

  • Якщо немовля споживає більше або менше грудного молока, ніж середнє значення, необхідна кількість від прикорму буде відповідно відрізнятися"

В старих рекомендаціях ми бачимо, що кількість їжі зовсім не є показовою, особливо в розрізі цілого світу і мільйонів дітей, які народжуються і в голодуючих країнах Африки, перенаселених країнах Азії та розвинених країнах Європи. Культура та цінність вигодовування грудьми або сумішшю дуже різна, як і можливість. Харчування мами також має колосальну різницю, продукти прикорму в різних країнах взагалі - небо і земля. В своїх узагальнюючих рекомендаціях ВООЗ намагається використовувати фізичну величину, і для цього прописує необхідну калорійність прикорму на день, включає поняття "енергетична щільність їжі” (energy density), але навіть при цьому, наприклад, потреба дітей 6-8 місяців в прикормі складає 200 ккал для країн, що розвиваються, а для розвинених країн - 130 ккал. Величенька різниця, чи не так, особливо для маленької дитини? 


Далі, до всього вищенаписаного, є ще одна рекомендація ВООЗ - “збереження ГВ до 2 років”. А при агресивному методі пропонування прикорму, є дуже великі ризики втратити ГВ набагато раніше цього віку, витіснивши його прикормом. Зі штучним вигодовуванням це ще простіше, бо суміш це більш “просто їжа з пляшки”, без "контакту шкіра до шкіри" зазвичай. Але все одно - вона так само є основним харчуванням дитини до року. 


Розглянемо також цю рекомендацію з іншої сторони. 

ВООЗ це організація яка формується з міжнародних профільних спеціалістів, ВООЗ дає рекомендації. МОЗ кожної країни пише свої протоколи. І тут момент, спеціалісти МОЗ будь якої країни можуть орієнтуватись як на міжнародні рекомендації від ВООЗ, так і на рекомендації своїх "державних спеціалістів" з науковим рівнем. А ще є така штука як лобіювання інтересів, ну і не забуваємо про маркетинг. Як від великих корпорацій по виготовленню дитячого харчування, так і від лікарів, які є представниками цих корпорацій, не всі, але на жаль такі є.Тут вже не про рекомендації і не про дітей, лише - бізнес. Брошурки від педіатрів, з конкретними ТМ дитячого харчування отримують і досі молоді батьки, на планових оглядах.


Тому більш правильним все ж є відштовхуватись від офіційних, сучасних, світових рекомендацій. Бо я не розумію, як написані рекомендації від деяких торгових марок можуть бути більш офіційними ніж рекомендації ВООЗ.


А от тепер ми перейдемо до оновлених, останніх рекомендацій від ВООЗ та їх “WHO guideline for complementary feeding of infants and young children 6-23 months of age”. Це нове (оновлене) видання вийшло у світ 16 жовтня 2023 року. Для того щоб батькам тепер легше було зрозуміти “що таке прикорм” і “скільки дитина повинна їсти” достатньо лише прочитати їх визначення терміну “ПРИКОРМ”:


“Діти віком 6–23 місяці повинні отримувати відповідне харчування, визначене як “Практика годування, яка заохочує дитину їсти самостійно та у відповідь на фізіологічні потреби та потреби розвитку, які можуть заохочувати саморегуляцію під час прийому їжі та підтримувати когнітивні та емоційні здібності і соціальний розвиток».”  - зверніть увагу на такі слова як: “практика”, “заохочує”, “самостійно”, “потреби” “саморегуляція”, “емоційний” та “соціальний”


Знаєте, як на мене, то різниця між старою версією та оновленою є доволі значима!


Так, а давайте все ж таки подивимося на рекомендації інших організацій охорони здоров'я у розвинених країнах, наприклад:


  • ААР (Американська асоціація педіатрів) взагалі не дуже "заморочується", всі їх рекомендації щодо прикорму до 12 місяців зводяться до: "після 9 місяців пропонуйте дитині 2-3 поживних та корисних прийоми їжі".

  • NHS (Британська служба охорони здоров'я), вони ж таки все розписали в подробицях по віку:


"Спочатку немовлятам не потрібно 3-разове харчування. У немовлят крихітний шлунок, тому почніть з того, що пропонуєте їм невелику кількість їжі (лише кілька шматочків або чайних ложок їжі)"


У віці 7-9 місяців:

"Ваша дитина поступово рухатиметься до їжі 3 рази на день, на додаток до звичних молочних годувань”;


Годування дитини від 10 до 12 місяців:

"Тепер ваша дитина повинна отримувати 3-разове харчування (сніданок, обід та вечеря), на додаток до звичного молочного годування"


Після 12 місяців:

"Вашій дитині також можуть знадобитися 2 корисні перекуси в перервах між прийомами їжі".


Рекомендації від NHS були самими зрозумілими та доволі логічними для нашої команди. Більше того, за рахунок доволі таки великої практики у нас, а це за 4 роки нашого проекту, марафону  “Групи Підтримки Правильного Початку Прикорму” ми побачили що то дійсно зручно батькам, але головним є те, що так вони зберігають основне харчування дитини в тому обсязі, в якому воно повинно бути і що є таким важливим для малюків. 

Отже, що ми маємо:


  • у 6 - 7 місяців маємо один прийом їжі;

  • 8 - 10 місяців - дитина стабільно повинна харчуватись (прикорм) 2 рази на день;

  • 10 - 12 місяців - дитина має отримувати трьох разове харчування стабільно;

  • від 12 місяців - 3 прийоми їжі та від 1 до 3 перекусів (перекуси до речі теж додаються та збільшуються поступово)


A тепер просто поговоримо з вами, без рекомендацій, а от як я спеціаліст та мама, з батьками. Наша група на Фейсбуці існує давно, це найбільша україномовна спільнота про прикорм та харчування дітей. Багато хто з вас теж є учасниками цієї групи не перший рік. Я маю до вас питання - як часто ви бачите в групі пости про:


- дитина не їсть;

- дитина відмовляється від грудей/суміші;

- дитина не їсть після року;


Достатньо часто. І важливим є те, що у цих постах-запитах про допомогу є спільні риси:


  1. Ранній прикорм, без наявності харчового інтересу, насильницьке годування;

  2. Забагато прийомів та як результат - витіснення основного харчування дитини (ГВ/ШВ). Бонусом ще є те, коли батьки ігнорують стабільність графіку, і в результаті діти займаються на протязі дня “дрібними перекусами”, щось гризькають. Що в кінцевому результаті призводить до того, що діти не вміють контролювати голод та насичення. Не вміння контролювати ці два відчуття призводить до харчових розладів.



Якщо на перший пункт ми ніяк вплинути не можемо бо це вже сталось, то на інший можемо та впливаємо. І о диво, прибравши агресивний підхід до прикорму, налагоджуючи графік харчувань - дитина знову насолоджується ГВ/ШВ як основною їжею, так, як це повинно бути. І з прикормом теж все стає гаразд. Ніякої магії, просто індивідуальний підхід для кожної родини та дитини. 


Далі, багато хто пише що педіатри радять заміняти годування до року прикормом, або що у Європі пропонують додавати 2-3 прийоми у віці +/-7.


Тут є ще один момент, раніше за часи наших бабусь та мам, всім потрібно було щоб швиденько всі виходили на роботу, та і у більшості європейських країнах, декрет от ніяк не три роки як у нас в країні. Це просто зручно, це обумовлено обставинами, надалі потребами та старими "звичками". Тоді ще був старий  ВООЗ з його "2-3 прийоми, у віці 6-8 місяців". І чомусь всі це одразу сприймали буквально. У ВООЗ ніде не написано що в 6 місяців у дитини повинно бути три прийоми. Є часовий проміжок! Часовий проміжок від 6 до 8 місяців. Але більшість бачило те, що хотіли. 


От чому так важливо не просто сліпо читати рекомендації, а розбиратись в них та розуміти, вміти аналізувати їх, порівнювати та зіставляти між собою. Факторів є дуже багато, і вони різні. Крім ВООЗ, ААР, NHS є ще гастроентерологи - ESPGHAN, є ще дієтологи - DGA, є ще Pubmed, ResearchGate, WebMD, UpToDate з дослідженнями та рекомендаціями, які теж треба гарно розуміти, Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю, Канади, Австралії, EFSA - Європейське агентство з безпеки продуктів харчування, EAAACI - Європейська академія з алергології та клінічної імунології, FDA - Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, і тд.


І щось нам підказує що ті, хто кидають у нас скріни з ВООЗ або дуже хочуть щоб ваші діти їли по три рази на день прикорм у віці 6 місяців, не чули про такі організації. Або просто хотіли бути для вас зручними, для того щоб ви були задоволенні - ними, та їх роботою.


Основним принципом нашої команди було, і буде завжди - на першому місці безпека та здоров’я дитини!

Проаналізувавши всі рекомендації, проаналізувавши всі випадки у нас в групі та у нашому марафоні за всі ці роки, аналізуючи всіх моїх пацієнтів та їх запити, зібравши вибірку, зваживши всі "за" та "проти" ми більш схиляємось та продовжуємо підтримувати рекомендацій NHS. Ми завжди були ГВ-френдлі спеціалістами та групою тому:


✔️ Ми підтримуємо позицію ВООЗ щодо грудного вигодовування дітей до 2 років. Далі, за бажанням матері та дитини.


✔️ Ми підтримуємо позицію NHS щодо кількості прийомів (прикорму) у дітей до року. З індивідуальним підходом.



ВООЗ не дає чіткий час по прийомам, як і NHS наголошує про поступове  пропонування 2 та 3 прийому їжі, тому кількість прийомів їжі для дітей:


  • Від початку прикорму, коли дитині близько 6 місяців, за наявністю ознак початку прикорму, ви починаєте прикорм;

  • Ближче до 7,5 місяців, дивлячись по дитині, ви можете поступово та повільно починати пропонувати їй другий прийом їжі. Тобто без стресу, лагідно, вийти на два прийоми у 8 місяців.

  • Ближче до 9,5 місяців, дивлячись по дитині, ви можете поступово та повільно пропонувати третій прийом. Щоб у 10 місяців їх було три стабільних;

  • Харчування дитини повинно бути різноманітним, і відповідати Гарвардській Тарілці Здорового Харчування;

  • У 12 місяців, до трьох повноцінних, збалансованих прийомів у дитини з'являється 1-3 перекуси


Чому нові прийоми їжі ми починаємо пропонувати повільно та поступово? Заради Ваших дітей!


  1. Щоб у Вас був час, проаналізувати і зрозуміти, чи не нашкодить це Вашій дитині на даному етапі розвитку. Щоб ви поступово звикли до них теж;

  2. Щоб у Вас був час відслідкувати чи не витісняє новий прийом їжі, основну їжу до року дитини - ГВ/ШВ;

  3. Щоб шлунок Вашої дитини адаптувався до збільшення їжі, бо через агресивний та наполегливий прикорм, можливі в дитини - закрепи.

  4. Щоб після року, у Ваших дітей не було відмови від їжі, бо до року Ви поспішили, не звертали уваги на реакцію та харчовий розвиток дитини, і годували її, так, як Вам здавалось правильно чи зручно;

  5. Якщо Ваша дитина мало їсть в той один раз на день, не думайте, що другий прийом вирішіть цю проблему;

  6. Ідея відлучати дитину від грудей чи суміші, щоб вона краще їла прикорм, теж може бути провальною і мати доволі сильні наслідки.


Вам нема куди поспішати, для всього є свій час, і ваші діти заслуговують на лагідний та чуттєвий підхід до них, та їх розвитку!




Дані взяті з:


Автор допису: дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог Вікторія Стельмах. Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”. 


Пов'язані пости

Дивитися всі
bottom of page