Метод "Веселка" для покращення харчового інтересу
- prykorm_ua
- 24 бер. 2024 р.
- Читати 6 хв
Оновлено: 22 трав. 2024 р.
Поговоримо сьогодні про те, що багато кого цікавить - харчовий інтерес (ХІ), як одну з ознак готовності до прикорму. Точніше - що робити, якщо дитина не має харчового інтересу.
Для початку нам з вами варто розібратись та зрозуміти що це таке. Раніше, багато - багато років тому, існував так званий “тест порожньої ложки” для виявлення інтересу дитини, та готовності до прикорму. З часом, з розвитком доказової бази та розширенням знань про розвиток дітей він став не актуальним, у сучасному світі. Дивіться, діти пізнають світ через гру, якщо брати конкретний алгоритм цього пізнання то це - “руки-рот”. І як не крутіть, але ложка, чи то чашка з кавою яку тримає мама, чи тарілка з пастою у тата не є тим, з чим ми можемо пов’язати наявність харчового інтереса у дитини. Тобто, якщо ваша дитина просто видирає ложку але не несе її до рота, якщо ваша дитина тягнеться до вашої чашки, але не тягне її до рота, якщо ваша дитина тягнеться до тарілки тата, але не до самої пасти у ній, то це говорить про те, що саме потрібного нам харчового інтересу, дитина ще не має. Ці речі це лише предмет для малюка. Які дитина чітко візуалізує, та легко може взяти у руки. Вони мають форму та вагу. Під харчовим же інтересом ховається дещо інше.
Харчовий інтерес - це коли ваш малюк проявляє зацікавленість щодо вашої їжі чи їжі взагалі. Це є перший прояв харчового інтересу. Другий - вивчення, тактильний контакт, сенсорика, вивчення текстури продукти в ручках дитини. І останній етап це - коли дитина розуміє принцип “їжа/ложка/чашка в руках - повинна бути направлена в сторону ротика”. Також на харчовий інтерес має вплив - загальна атмосфера за столом, спільна дія, приклад батьків, загальна родинна трапеза.
Метод “порожньої ложки” став не дієвим через те, що батьки почали відкладати прикорм на невизначений час. Коли, як нам відомо, за рекомендаціями - прикорм потрібно починати не пізніше 6 місяців. Дуже часто відкладаючи прикорм через відсутність харчового інтересу у дитини, батьки пропускают саме той момент коли він таки з’явився. А харчовий інтерес може згаснути, і швидко, якщо його не підкріплювати. Та і сама “ложка” давно перестала бути головним атрибутом під час прикорму.
Харчовий інтерес набагато легше розвивати та підтримувати, ніж відновлювати!
Давайте розглянемо пару ситуацій з харчовим інтересом, та розберемо декілька моментів:
✔️ зараз так багато дітей на БЛВ (самоприкормі), та чому доволі велика кількість сучасних малюків зараз відмовляються від пюре та ложки.
Діти хто? Наслідувачі, вони не народжуються з навиками, а набувають їх, за рахунок прикладу від вчителя. А вчителями є ми - батьки. А що вони бачать? Ще від моменту, коли вашому малюку виповнилось 2-4 місяці і ви почали брати його з собою за стіл, що там?. Доречі, це найкраща, пре-підготовка до початку прикорму - брати дитину на спільні трапези.
Малюки бачать тарілку, і розкладену там їжу. Таку різну, таку кольорову, різної форми.Те, що візуально вони можуть ідентифікувати!!! Тут і спрацьовує природній інстинкт - схопити та вивчити. Це харчовий інтерес.Але є й інші діти.
✔️ діти на пюре прикормі, хтось раніше, а хтось пізніше, починають таки відштовхувати ложку, закривати ротик, або відвертатись. А деякі навпаки видирають її у батьків, нервують, та лізуть у тарілочку з пюре своїми ручками.
Так от, ця друга ситуація, це SOS ситуація, коли ви повинні підтримати харчовий інтерес вашої дитини. Діти так роблять коли бажають розвивати навик самохарчування. І якщо батьки не створили відповідні умови для цього, не дають дитині шансу реалізувати це бажання, то з великою вірогідністю, з часом, харчовий інтерес цих малюків почне згасати.
Ну тепер до основного - ХІ, і як все ж таки його розвивати та підтримувати. Дивіться, ближче до 6 місяців дитини, батьки розпочинають прикорм:
Його пропонують;
Це ЛИШЕ ознайомлення на перших етапах;
Це розвиток та удосконалення харчових навиків дитини.
Батьки не повинні:
наполягати, тиснути на дітей, не повинні змушувати їх їсти;
мати за ціль - нагодувати малюка за будь-яку ціну.
Перша практична частина: що робити коли дитина немає ХІ?
Пюре прикорм: піднесіть ложку з пюре до ротика дитини, якщо ваша дитина його не відкриває, спробуйте легко доторкнутись ложечкою до нижньої губи дитини - стимулювати її;
Категорично не рекомендуємо вам “запихати” цю ложечку дитині в ротик, або вмовляти дитину хоч трішки з’їсти. Лайфхак з “літаючим літачком” теж має наслідки, і доволі негативні;
Якщо ж ваша дитина відвертається, відмахується, крутить головою та ігнорує, пропонуєте на наступний день. Так само. Але тут є нюанс, що можливо ваша дитина не зацікавлена саме таким видом годування, і тут варто подумати про зміну виду обраного прикорму.
БЛВ (самоприкорм): викладаєте перед дитиною пару шматочків. Не багато, не треба дитину збивати з пантелику великою кількістю їжі. Сідаєте навпроти, та їсте, тим самим показуючи дитині приклад. Далі просто спостерігаєте, що малюк буде робити. Якщо дитина бере шматочок в руку, і вивчає його, розминає та розмазує - все добре, тягне до рота - ще краще;
Не беріть шматочки в свої руки, і не годуйте з рук ваших малюків, також не треба одразу давати дитині той шматочок в ручку. Дайте дитині шанс - розвивати, опановувати та зрозуміти що потрібно робити;
Якщо малюк ігнорує їжу, або просто роздивляється, але майже нічого не робить, пропонуєте на наступний день знову.
В дитини, у віці 6 місяців, вже трохи інше сприйняття та досвід ніж був раніше (кольорів, форм, запахів та іншого). Батьки знають, що перші кольори дитини то є чорний та білий. А далі…червоний та зелений. Діти люблять яскраві кольори, завжди звертають на них увагу. Тут і з'явилася у мене ідея “веселки” чи то “світлофора” для підсилення та розвитку харчового інтересу, яка базується на теорії сприйняття кольорів, психології кольорів.
Психологія кольору – це вивчення впливу кольору на те, як ми сприймаємо навколишній світ. Вона вивчає, як кольори можуть формувати емоційні реакції, і як це може змінюватися залежно від віку, культури та досвіду.
Друга практична частина: як запропонувати дитині їжу, щоб розвинути харчовий інтерес?
Рекомендую Вам Метод "Веселка" для харчового інтересу.
Основний реквізит - однокольорова тарілка плоска або дощечка. БІлий столик - чудово! Суть - це повнна бути біла, або нейтрального кольору поверхня;
Подача - така як на картинці;

Викладаємо їжу в рядок, як піаніно, щоб все було на одному рівні, в полі зору та в доступі дитини.
Якщо у вас Пюре прикорм:
1/2 День: викладаєте одне/два яскравих по кольору пюре;
2/3 День: до пюре що було до цього, додати ще одне, теж яскравого кольору, але вже іншого;
3/4 День: додаєте до минулих пюре, ще одне, теж яскраве та нове для дитини.
Якщо у вас БЛВ (самоприкорм):
1/2 День: два три шматочки яскравого продукту;
2/3 День: додати ще один - два шматочки яскравого продукту, іншого - нового;.
3/4 День: додати новий яскравий продукт, 1-2 шматочки.
Ваше завдання не налякати дитину, а здивувати її. Знаєте як кажуть: "апетит приходить під час їжі", от тут саме воно. Якщо ви звернете увагу на приклад продуктів на тарілці, то можете помітити що там обрано конкретні кольори. І не просто так, повірте. До того ж - це овочі. Чому саме вони? Група “клітковина” а саме овочі з неї, є найбільш проблематичною групою продуктів у харчуванні як для дітей так і дорослих у всьому світі.
Дитині ніхто не натякає/благає/вмовляє/заставляє що вона повинна стільки-то з'їсти, дитина розслабляється. Її, з мінімального (комфортного для неї) пропонування по кількості, виводять на різноманітність та вибір. Простіше кажучи схема виглядає так:
1/2 День - зацікавленість
2/3 День - знайомство
3/4 День - вибір та дія
З моєї практики цей метод жодного разу не підвів! Діти починають їсти, на 3-5 день! Не насильно, а з власного бажання з яскраво вираженим харчовим інтересом.
Також цей метод гарно працює з дітками, яким в перший-другий тиждень не підійшов пюре прикорм. Просто запам'ятайте головне:
Якщо ви спокійні, то і дитина буде відчувати себе вільно, впевнено та спокійно;
Чим менше напруги та тиску йде від батьків, тим паче якщо це стосується їжі, тим швидше дитина почне не боятись їжі, а довіряти їй та розширювати свій харчовий раціон через зацікавленність;
Обирайте на початку моно-пропонування та невеликі порції їжі. Діти повинні ідентифікувати їжу, повинні бачити та розрізняти що в/на тарілці. Великі порції лякають дітей, чим більша порція тим вірогідніше що дитина дуже затримується на етапі її вивчення, і не буде робити наступні кроки - тягнути до ротика;
Прислухайтесь до своєї дитини, рухайтесь у тому темпі, який зручний їй, орієнтуйтесь по її бажанням. Будьте частиною команди - в команді з дитиною, а не тренером, наглядачем!
Будьте найліпшими вірними друзями для своїх дітей, їх захистом, їх вчителями. Любіть та поважайте їх. Мова не про дітоцентризм, але поки ваша дитина маленька, намагайтесь зробити все можливе, щоб їй було затишно, безпечно та комфортно. Адже ви найкращі батьки для своєї дитини!
Автор допису: дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог Вікторія Стельмах. Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”.
Всі права захищені, законом про авторське право