top of page

Печінка 

  • Фото автора: prykorm_ua
    prykorm_ua
  • 12 квіт. 2024 р.
  • Читати 3 хв

Оновлено: 22 трав. 2024 р.


Печінка завжди була суперфудом, адже вона багата вітамінами, нутрієнтами. 


Вона є частиною здорового раціону як дорослого, так і малюка. Печінка значно перевищує овочі та фрукти у кількості користі, вона низькокалорійна, але дуже поживна. І що не менш важливо - недорогий продукт в порівнянні з тим же м'ясом. 


✅ 100 грам печінки яловичої містить:


 ▪️Вітамін В12: 3,460% від RDI.

Вітамін В12 сприяє утворенню еритроцитів і ДНК. Він також бере участь у здоровій роботі мозку;


 ▪️Вітамін А: 860-1100% від RDI. 

Вітамін А важливий для нормального зору, імунної функції та відтворення. Він також допомагає нормально функціонувати таким органам, як серце і нирки;


 ▪️Рибофлавін (В2): 210-260% від RDI. 

Рибофлавін важливий для розвитку та функціонування клітин. Він також допомагає перетворювати їжу в енергію;


 ⁃ Фолат (В9): 65% від RDI. 

Фолат - важлива поживна речовина, яка відіграє роль у зростанні клітин та утворенні ДНК;


 ⁃ Залізо: 80% RDI або 35% для жінок менструального віку. 

Залізо - ще одна важлива поживна речовина, яка допомагає переносити кисень по організму. 

Залізо в печінці - це гемове залізо, яке найлегше засвоюється організмом, що є прекрасною профілактикою залізодефіциту у дитини;


 ⁃ Мідь: 1620% від RDI. 

Мідь діє як ключ до активації ряду ферментів, які потім допомагають регулювати вироблення енергії, метаболізм заліза та роботу мозку;


 ⁃ Холін: Печінка забезпечує весь адекватний рівень споживання для жінок і майже весь для чоловіків. Холін важливий для розвитку мозку та функції печінки .


Більше чверті яловичої печінки складається з білка. Крім того, це дуже якісний білок, оскільки він містить усі незамінні амінокислоти, які є будівельним матеріалом з якого складаються білки.


Так, печінка багата холестирином, але при цьому для більшості людей це не страшно. Більшість холестерину, пов’язаного з серцевими захворюваннями, насправді виробляється в організмі. І коли ви їсте продукти з високим вмістом холестерину, ваше тіло виробляє менше, щоб утримати баланс . 

Інше, не менш популярне, поширене занепокоєння щодо вживання печінки в їжу - це те, що вона містить токсини.

Однак, це не так, завдання печінки - переробляти "токсини" і робити їх безпечними або перетворювати на щось, що можна безпечно вивести з організму.

Як підсумок, "токсини" в печінці не є проблемою, і цього, боятися не треба. 


❌Є дві групи людей яким дійсно варто уникати печінки. Перша група це вагітні жінки, для них споживання сформованого вітаміну А, такого типу, який міститься в печінці, пов'язане з вродженими дефектами плода. Друга група людей, це люди з подагрою. У печінці багато пуринів, які утворюють в організмі сечову кислоту❌ 



NHS рекомендує вживати дітям печінку не частіше одного разу на тиждень від початку прикорму. Доречі як і ВООЗ. 

Також печінка забезпечує постачання в організм вітаміну Д. 

Печінка ідеальний продукт для профілактики залізодефіциту. Але не забуваємо, що гемоглобін харчуванням не підняти. Мова про інше. 

Зараз хочу коротко пояснити як же накопичується залізо в організмі дитини і чому є така потреба запропонувати м'ясо та субпродукти саме з початку прикорму. 

У віці від 4 до 6 місяців починають поступово згасати запаси заліза з якими народилася дитина. Адекватне споживання (ШІ) для немовлят від народження і до перших 6 місяців становить 0,27 мг на добу. Упродовж других 6 місяців життя немовлята віком від 7 до 12 місяців повинні отримувати значно більше заліза у дозі 11 мг на день відповідно до Рекомендованої дієтичної норми. 

Рівень заліза можна зберегти вживаючи гемове і негемове залізо. Гемове залізо легко засвоюється і печінка є джерелом саме такого.

Щодо вітаміна А варто розуміти, що його надлишок не є здоровим. Для дітей до 6 місяців його норма 400 RAE, в проміжку з 6 місяців до року це 500 RAE, після року і до трьох це є 300 RAE. 

Найбільше заліза має печінка свиней,  а куряча містить вдвічі більше ніж яловича.

AAP наголошує про те, що комплексний раціон дитини, в тому числі баланс вітаміну А та інших в перші два роки життя має виключно важливу роль на формування та діяльність мозку. 



*RDI - рекомендована щоденна норма споживання


Автор: Альона Ковальчук, адміністратор групи “Прикорм, його хитрощі. Свіжі ідеї, новий погляд.”



Офіційні джерела





bottom of page