Педіатричний прикорм...даний вид прикорму виділено штучно як протиставлення «педагогічному прикорму», або ні? Історики заплутались, що було перши я теж...але - я завжди знаходжу істинну!
Про пюре прикорм багато не напишеш, є старі прописані правила та рекомендації: 7 днів один продукт, пів ложки, доводити порцію до зазначеного розміру, схеми, таблички, норми!!! Якщо ви просто відкриєте Google то там є визначення: “Педіатричний прикорм - їжа вводиться за графіком, продукти до 8-10 місяців перетираються до консистенції пюре, дитину годують ложкою”, і все на жаль, без уточнень та пояснень таких важливих деталей.
Це все таке застаріле...написане ще за часів коли починався мій прикорм, у мої 6 місяців, і тоді … не було БЛВ (самоприкорм). А йому вже, доречі, більше 15 років! Тобто інформація про пюре прикорм не оновлювалась вже багато років. Медицина, дослідження розвиваються, йдуть вперед, а опис педіатричного прикорму так і залишився. Розглянувши, зваживши та дослідивши всі нові,
перевірені норми та рекомендації про прикорм в цілому, я пропоную вам ознайомитись з трохи іншим видом пюре-прикорму. В якому я зверну увагу навіть на психологічні моменти - психологію харчування. Сучасним видом!
Після першої публікації цього посту, цей вид прикорму прозвали - “прикорм_по_Стельмах". Це був перший коментар під його публікацією, від дуже важливої людини, а ще він так називається бо - ніхто так не описував та не розкладав все по поличкам про нього, як це зробила я.
Загальні основні правила:
Основним харчування, і надалі, до року лишається - грудне вигодовування чи штучне;
Прикорм починають ближче до 6 місяців;
Починати прикорм слід проаналізувавши ознаки готовності дитини;
Прикорм рекомендовано пропонувати у першій половині дня;
Починають даний вид прикорму з пюреподібних (але не рідких!) пюре. З поступовим переходом, у 7-8 місяців, до більш "твердої" їжі по безпечній подачі, що включає грудочки, шматочки. Рухаємось за текстурним ланцюжком;
На даний час, багато батьків, починають не з блендеру, а з під-виделки. Це суперечить опису самого педіатричного прикорму, але це не заборонено. Сучасний світ потребує сучасних змін! Головне що консистенція повина бути однакова, до планового переходу;
Ви можете почати пропонувати прикорм з одного - двох продуктів, але бажано щоб то було - монопропонування;
Кількість. Половина чайної ложки, одна, дві - за бажанням дитини;
Вакцинація. В жодній інструкції до вакцини (крім Ротаріксу, який робиться до 6м) немає заборони на пропонування чи зупинку/відкладання прикорму. Але лікарі рекомендують (задля спокою батьків) у день щеплення, та на наступний день не пропонувати дитині нові продукти, особливо алергени;
Прикорм пропонується УМОВНО через 30-40 хвилин після ГВ або ШВ(пів порції). Так само після прикорму пропонується ГВ чи ШВ(пів порції);
Пюре прикорм завжди дається з ложечки. Дитину годує мама. Якщо дитина вже сидить у стільці то ви можете запропонувати (передати) ложечку в ручки. Для цього гарно підійде саме pre-spoon;
Якщо дитина не сидить, прикорм пропонується - на руках у батьків.
Для пюре прикорму підходить як домашнє приготоване пюре, так і магазине (промислове). Але щодо промислового є нюанси.
От вам і всі основи, як на мене більшість з них вам знайомі, але нюансів, на пюре прикормі ще дуже багато. І от зараз, ми будемо їх детально розглядати.
Також на нашому курсі Початок прикорму ми практично кожній мамі допомогаємо з правильним пропонуванням пюре дитині. Детальніше про курс тут.
Почнемо з самого початку - батьки обрали пюре-прикорм для дитини
Що обрати: магазине (промислове) чи домашнє?
Домашнє пюре:
Зберігання. Домашнє пюре без домішок, стабілізаторів може прожити не довго у вашому холодильнику. Якщо враховувати правила харчової безпеки то 24-48 годин. Тому тут ідеальним варіантом буде - заморозити його, порційно.
В сезон, будь-яких фруктів чи овочів ви можете робити “запаси на зиму”. Ви можете заморозити як цілі ягоди/фрукти/овочі, так і пюре з них. Але (!!!) моя особиста порада вам - краще все таки заморожувати цілими, тому що:а) період пюре-прикорму - не довгий;б) ваша дитина може бути не налаштована на цей вид прикорму.
Основна проблема домашнього пюре - як зробити потрібну кількість. Я на власному досвіді знаю наскільки то не зручно - зробити пюре з одного броколі. Ви можете або зробити малу кількість пюре, і залишки частково заморозити порційно - кубиками, як лід, або все таки обрати варіант “з під-виделки” що є набагато зручнішим. І ні - заморозка не вбиває корисні макро-мікро елементи та вітаміни. Запасайтесь на здоров'я та для різноманітного раціону вашої дитини.
Промислове пюре:
Перше і основне - не звертайте уваги на вікові позначення на цих пюре!!! Це маркетинг, він не має ніякого відношення до вашої дитини, чи будь якої.
Далі, не менш важливо - звертайте увагу на склад. Щоб пюре було без підсолоджувачів, солі, цукру, нереально великої кількості консервантів, стабілізаторів і тд. Пюре магазине часто йде вже з бонусом, у вигляді додатково доданих вітамінів. То не є погано. Відкрите пюре може зберігатись 24-48 години у холодильнику. При умові дотримання правил харчової безпеки.
Для пропонування дитині магазинного пюре перекладаєте потрібну кількість чистою ложкою, у дитячу тарілку. Герметично закриваєте баночку, і відправляєте у холодильник.
З банки дитину годувати не варто!!! Це шкодить її харчовій поведінці, і розумінню правильності споживанню будь-якої їжі.
Мінусів у промислових пюре - достатньо, починаючи від обмеженого вибору до його складу. Детальніше тут.
Ще один важливий момент - з чого починати? Всі міжнародні організації рекомендують починати прикорм з залізовмістких продуктів (м’ясо, каші, бобові). Ближче до 6-ти місячного віку, дитячі запаси заліза, які дитина отримала ще в утробі мами та частково з молоком - зменшуються. Тому так важливо запропонувати дитині саме продукти багаті на залізо.
Консистенція пюре:
Консистенція повинна бути не рідкою. Гомогенною. Консистенція повинна бути однорідною;
Якщо з купованим пюре складнощів немає, то з домашнім трапляється. Отже, перше, щоб пюре було однорідної консистенції потрібно щоб було з чого робити то його (кількість), друге - можна додати бульйон в якому готувались овочі (як овочевий так і м’ясний). Якщо овочі на пару, можна додати трохи водички. Але уважно, деякі ягоди/фрукти/овочі і так вже занадто водянисті, тому дивіться по консистенції, та корегуйте;
Особливу увагу слід приділити м'ясним домашнім пюре. Їх текстура є доволі не сприятливою для малюків. Найкращим варіантом є - тушкувати м’ясо, саме такий вид термообробки робить навіть пюре приємнішим по текстурі.. Трохи пізніше, коли дитина гарно ознайомитися зі смаком "чистого" м'яса, можна додавати цибулю, моркву та трішки часнику. Можна додати інший овоч, наприклад кабачок, він робить м'ясні пюре більш текстурно-сприятливими. Авокадо наприклад гармонійно підходить до птиці. М'ясо можна протушкувати з овочами та сметаною. Та зробити пюре. Це є чудові варіанти, але нюанси завжди є:
- такі мікси не є доречними на початку знайомства з м'ясом та на початку прикорму;
- співвідношення овочів до м'яса все ж таки повинно бути менше. Тобто - м'ясо до овочів 80/20. Ви повинні просто - доповнити смак та текстуру, а не змінити її.
Кількість, норма, розмір порції, грамаж?
В жодному офіційному, сучасному, міжнародному та доказовому джерелі ви вже не побачите табличок. Жоден доказовий педіатр не запропонує їх, і не буде вам розписувати скільки повинна їсти ваша дитина. Знаєте чому?
✔️ Всі діти різні!!! Хтось з'їсть 2 ложки, а хтось 22. Це індивідуально!
✔️ Це ставить дитині умови, а їх в плані кількості їжі бути не повинно. Це не вчить дитину - вчитись розуміти потреби свого організму. Це створить у дитини комплекси в майбутньому, що вона комусь щось винна - з’їсти все, або що вона "погана дитина, з поганим апетитом". Ніякого терміну "малоїжка" у медицині не існує. Це ярлик який ви повісите на дитину і дитині з ним доведеться жити. Немає малоїжок, це індивідуальна особливість дитини або вже проблема, з якою варто працювати.
✔️ Прикорм то тільки розвиток та знайомство до року! Дитина не так їсть, як знайомиться з різноманітними продуктами та вчиться, набуває харчові навики. Вона нікому нічого не винна, тим більше вашому педіатру, який каже що вона повинна їсти 120-200 грамів пюре.
✔️ Основна їжа дитини до року грудне молоко або адаптована суміш (ГВ/ШВ).
Кількість на початку прикорму:
Ви можете почати з 1/3 ложки, або навіть з 1/2. Ви так само сміливо можете запропонувати дитині ложку і дві - якщо дитина дійсно проявляє зацікавленність. А якщо в дитини є бажання з'їсти ще - не заважайте їй. Міра звісно ж все ж таки повинна бути. Тобто не можна нагодувати дитину одразу банкою пюре (60-80гр), її організм просто не в змозі так швидко адаптуватись до такої кількості. В результаті - закреп та негативні асоціації на їжу.
Пюре діти споживають “пасивно” і за рахунок цього вони можуть з’їсти доволі таки багато. Діти витрачають мало часу та енергії на опрацювання пюре в роті, по факту це є - пасивне ковтання. Це є причина чому на пюре так легко перегодувати дитини. Тому дам вам пораду - коли годуєте дитину пюре:
а) робіть паузи між ложками, приблизно 5-7 секунд;
б) ніколи не пропонуйте наступну ложку, коли в дитини в роті ще є пюре;
в) правильне пропонування ложки (годування ложкою) має велике значення.
Що як, скільки викладати на тарілку?
Починати пюре прикорм можна як і БЛВ з декількох видів продуктів. Це може бути один, може бути два, а може і три продукти. Пояснюю на прикладі:
1 День: пропонуємо м'ясо та овоч
2 День: пропонуємо все з першого дня та додаємо цільнозернові/кашу та замінємо овоч на інший.
3 День: пропонуємо те що дитина їла на другий день, додаємо фрукт та змінюємо м'ясо на інше, та й овоч теж.
І так, в результаті, за тиждень дитина спробує від 10 до 15 нових продуктів. У дитини буде вибір що їсти, у вас буде вибір з чого компонувати дитині збалансовану, здорову тарілку харчування.
Різноманітне харчування є найважливішим для ваших дітей, тому що його головним бенефітом є - баланс у харчуванні!
На велику тарілку, або секційну дитячу тарілку, ви викладаєте декілька видів пюре. Окремо одне від одного. І годуєте дитини/набираєте для неї ложку по черзі, з кожної купки пюре. Поступово, по пів ложечки: пів ложки каші, пів ложки овоча, і далі нове коло - пів ложки каші, пів ложки овоча.
Я завжди наголошую на тому, щоб в першій 5-ці запропонованих продуктів, запропонувати дитині один з продуктів що послаблює. Наприклад чорнослив чи ківі. Так ви будете впевнені у тому, що не дай боже, у дитини буде індивідуальна реакція у вигляді закрепу, у вас під рукою буде продукт, який може вирішити цю проблему. На початку прикорму, деякі діти проходять шлях - адаптації шлунку. Це не означає що ваша дитина не може їсти, чи не потрібно їй запропонувати прикорм. Це ситуація, коли шлунку просто потрібно звикнути до чогось іншого, ніж грудне молоко чи суміш. .
Коли ви надалі пропонуєте дитині новий продукт/продукти, ви пропонуєте їх на тарілці разом вже з знайомими! Таким чином ви виходите на повноцінно-збалансовану, здорову тарілку харчування! Дитина їсть як вже запропоновані продукти, так і нові. Разом але в моно подачі.
Прибори, коли і як?
Якщо ви націлені на те щоб дитина скоріше могла навчитись їсти самостійно, то можете запропонувати їй ложку одразу як тільки дитина сяде в свій стільчик для годування. Але підходящу для дитини ложку. В мене є приклад дитини, яка з першого дня пюре-прикорму взяла ложку. І працювала нею, під керівництвом батьків. Але це було першою і важливою ознакою того, що дитину варто перевсти на самохарчування. Ви можете набрати дитині в ложку пюре. Покласти поряд або в тарілку. Дитина її візьме, а Ви в свою чергу, легким і ненав'язливим прикладом покажете їй - як правильно її доносити до ротика. Якщо дитина починає бавитись ложкою то звісно ви маєте бажання її забирати. Але тут все не так просто.
Дитина, яка грається ложкою, стукає нею по тарілці, кидає та дивиться куди вона летить - просто вивчає її як предмет. Діти не народжуються з навиками. Спочатку їм треба ознайомитись з предметом, пізнати його краще, а лише потім пробувати розвивати навик харчування з прибором. І цей шлях доволі довгий.
А щоб отримати більше користі від ложки, просто напросто дайте дитині час на вивчення тієї ложки в трапези, в які ви берете дитину з собою за стіл. Це доволі гарна практика, у багатьох харчових терапевтів для того, щоб дитина за допомогою ложки вивчала свою орально-ментальну карту рота - краще розуміла що і як там влаштовано. Коли дитина звикне до ложки, вивчить всі її лінії, спробує її зі всіх сторін на смак, от тоді вона перейде до етапу - отримання навику. Як раз тоді, їсти ложкою то буде для неї щось нове. І вона із задоволенням почне то робити, але далеко не так, як ви собі то уявляєте.
Коли батьки повинні припинити годувати дитину?
Це той момент коли дитина починає відвертати голову, зціплювати рота, крутити головою, та відштовхувати ложку від свого обличчя. Це сигнал вам - стоп! Я більше не хочу!!! Все що йде далі (ігри, танці, "ложечки" та літачки за все населення України) це вже все буде насильницьким годуванням. З наслідками.
Як давати/робити на пюре прикормі дитині каші та молочну (кисломолочну) продукцію/фрукти, особливо цитрусові?
Каші:
Ви можете обирати куповані каші, не має різниці молочні чи безмолочні. Тільки якщо є заборона лікаря, по стану здоров'я (наприклад АБКМ), то обираєте - безмолочні. Важливий є тільки склад. Бо дуже часто, молочні каші переповнені доданим цукром, або навіть цукром у чистому вигляді. Як обрати промислові каші - тут.
Якщо ж Ви все таки обрали "дорослі", звичайні магазині каші, то на пюре прикормі їх можна подати двома способами:
- мелете їх на кавомолці, потім відварювати;
- варите як собі, потім блендеруєте або розминаєте гарно виделкою.
Молочна/кисломолочна продукція: дозволена від початку прикорму. Але в помірній кількості.
- норма кисломолочного сиру 50гр/добу, до року;
- норма молока (яке є алергеном) до року у кількості 50-100мл до року ТІЛЬКИ стравах;
Молоко як напій заборонено до року
Єдиний напій до року дитини - вода. Вода впродовж дня, вода під час прикорму. У вільному доступі. Молоко ж можна додавати як в каші, так і до омлетів. Так так, на пюре прикормі теж можливо зробити омлет. Гарно взбиваємо, робимо на воді, потім товчемо виделкою до пюреподібного стану.
Кефіри/йогурти/ряженка/простокваша
Ніяких пляшок, ніяких чашок. До року рекомендовано тільки як страва, як соус або ложкою! Для чого і чому? Психологічний момент. До року навчитись пити та пити дитина повинна тільки воду. І вона повинна чітко відрізняти та розуміти що вона п'є саме її, а не щось смачне з пляшки/поїльника/чашки. Піде відмова від води, на користь більш смачного.
Пюре з цитрусів. Саме популярне питання І так, у групі є відео.
Ви зачищаєте цитрус, знімаєте всі перетинки, плівки, дістаєте кісточки при їх наявності. Кладете його в блендер. Блендеруєте. Через сито трохи протираєте, щоб більшість соку, без клітковини відійшло. І от те що в ситечку - то і є ваше цитрусове пюре.
Як зробити раціон дитини різноманітним на пюре-прикормі?
Дуже просто, як і на БЛВ! Запропонувати декілька продуктів одразу та притримуватись ТЗХ. Як? Зараз поясню.
Тарілка дитини на пюре прикормі формується з:
- залізовмістких продуктів;
- овочів та фруктів (клітковина);
- продуктів з високим калоражем;
- цільнозернових (вуглеводів);
МОНО пропонування
Що це таке? Це спосіб ознайомити вашу дитину з різними смаками. Це спосіб який допоможе зрозуміти дитині що є що і яке воно на смак. Це спосіб, завдяки якому, дитина в майбутньому може не бути перебірливою.
Знайдемо з кінця. Раніше як? Запропонували один продукт, до нього додали інший, потім третій потім четвертий...і виходила така собі каша-малаша. Пюре по типу 3в1 або 5в1. Незрозумілого кольору та смаку. Що під собою не несе ніякої культури харчування, тільки поглинання незрозумілої їжі. А саме страшне те, що такий спосіб, батьки використовують щоб приховати від дітей продукти які вони не хочуть їсти.
Далі, з цього що випливає: дитина не відрізняє жоден продукт, ні візуально, ні тактильно, ні за смаком. Дитина з недовірою, а іноді навіть страхом переходить на шматочки. Та взагалі ставиться до їжі з жахом чи огидою в очах. В дитини починається відмова.
Діти мають на 10 000 смакових рецепторів більше ніж дорослі, і вони змінюються постійно.
Плюси моно-пюре:
- дитина чітко розуміє смак;
- дитина чітко відрізняє смак, колір;
- в дитини виробляються правильні харчові звички;
- дитина сама обирає що їй їсти;
- в дитини розвиваються сенсорні чуття та йде сенсорний досвід.
Ще раз, прикорм то знайомство та розвиток! Дитина повинна знайомитись з кожним продуктом та розвивати свої харчові навики. В неї повинні вироблятись власні смакові уподобання та звички. Якщо на БЛВ прикормі є привілегія в знайомстві з текстурою та формою, то на пюре прикормі такого немає. Тому треба зробити акцент саме на моно пропонуванні. Щоб в майбутньому, в дитини не стався криз, через таке різноманіття кольорів на тарілці, текстур та форм. Це метод який допомагає дітям отримати правильні харчові звички за рахунок харчового досвіду.
Але тут ми маємо ВЕЛИКИЙ мінус з промисловим пюре - воно зазвичай буває міксоване.
Дуже важливим є, якщо дитина таки відмовляється від якогось продукту, то це не є приводом для батьків відкласти його на місяць, три чи навіть рік. Це знайомство. З першого разу воно рідко коли є успішним. Пропонуйте й надалі. Не наполягаючи. Але пропонуйте. Для кожного продукту свій час. Дитина рано чи пізно засмакує його.
Як пропонувати більше одного продукту, як відстежити реакції?
Все дуже просто, згадаємо теж саме БЛВ, офіційно визнаний вид прикорму в деяких країнах. Де за раз дитині пропонують 2, 3 або навіть 4 нові продукти. Зараз поясню чому, в тій же Британії, та взагалі багатьма лікарями прийнято, що реакції на продукт у вигляді дрібного висипу на обличчі, тілі, чи закрепу, метеоризму - не вважаються за ознаки алергії. Це індивідуальна реакція в першу чергу та сенсибілізація організму (знайомство з молекулами продуктів). Так, можлива непереносимість, але щоб це виявити потрібно впевнитись в цьому.
Давайте розберемось схематично: отже ви пропонуєте дитині два/три нових продукти. У дитини виникає реакція. На що? Невідомо. Як перевірити? Виключаєте всі ці продукти на деякий час. Через деякий час, пропонуєте ці продукти - окремо, з вже знайомими дитині. От якщо реакція буде повторюватись тоді дійсно слід звертатися до алерголога чи гастроентеролога, виходячи з характеру реакції на продукт. Частіше за все індивідуальні реакції - одноразова акція або просто контактна реакція.
Психологічні моменти, як з ними бути?
Прикорм пюре теж несе своє навантаження на батьків, не дивлячись на те, що вважається одним з самих легких видів прикорму. Якщо ви тривожні, та переживаєте лише за кількість їжі яку скуштувала дитина, то пюре прикорм саме для вас. Якщо маєте впевненість що БЛВ прикорм, ви емоційно не потянете, якщо для вас є незрозумілим (поки що) як так - “шматочки одразу” - то пюре саме для вас. Але …можливо не для вашої дитини.
В майбутньому, коли дитина перейде на шматочки, всі, от абсолютно всі, починають казати що дитина почала менше їсти. Це не так. По-перше, якщо порівняти зблендеровану сливу (наприклад), з цілою, то звісно в об'ємі візуальному/розмірі буде різниця. Чомусь ніхто не враховує це. Але це тільки візуально. По-друге, на шматочки у дітей йде більше часу та енергії, вони їдять самі, вони вивчають текстуру та форму, на що раніше в них не було можливості, вони ретельніше пережовують (опрацьовують) їжу. Тому вам лише здається що вони стали менше їсти, також не забувайте про стабілізацію дитячого апетиту за потребою.
Дуже важливим моментом на початку прикорму є - очікування батьків, і частіше за все вони - завищенні.
Ця частина допису буде виключно про вас шановні батьки, особливо прошу звернути увагу на нього мам малюків: саме через ті “погані” таблички, та брошури від педіатрів та блогерів, через перші статті що дає Google при запиті - “прикорм” в інтернеті, мами починають думати що з їхніми дітьми щось не так, одразу, часто, ліплять на них ярлик "малоїжок" і тим себе заспокоюють - “от у мене така дитина”. Але страшніше не те, страшніше те, що через такий паперово-табличний пресинг мами починають насильно годувати дітей. Бо дитина не відповідає тому, що написано на сайті, чи в табличці. От не їсть вона 200 пюрешки у 6 місяців - щось не так. Пюре прикорм це самий легкий вид прикорму, вважають всі. Наклав пюре, ложкою нагодував, дитина вільна, мама теж. Але якщо дитина з'їла одну чи дві ложки, мами починають нервувати та зриватись. Починають насильно годувати своїх дітей, починають влаштовувати танці з бубнами, залучати до процесу їжі іграшки, мультики, або обіцяють винагороду якщо дитина ще щось з'їсть. Що це нам дає? А це дає порушення харчової поведінки у майбутньому, та нездорове відношення та нездорові стосунки дитини з їжею. В результаті - відмови, перебірливість у продуктах, дуже обмежений раціон, який після року, грає злий жарт з вами та апетитом вашої дитини. Вибір дитини стає спрямованим на користь деяких продуктів, дуже малу кількість продуктів. Частіше за все, це ті продукти які батьки називають “улюбленими”, але ні…це просто ті продукти, якими не загодовували та не благали поїсти. Ще є Неофобія вікова, на неї страждають всі діти. Але її прояв різний у всіх дітей. На силу неофобію, на її рівень впливає як насильницьке харчування так і обмежений раціон дітей та відсутність сенсорного досвіду з їжею.
Насильницьке харчування - це дії, умови, поведінка, те що спрямоване на те, щоб нагодувати дитини будь-як, за будь-яку ціну.
В групі є пост, від дорослої жінки, мами, і якщо прочитати під ним коментарі, то ви зрозумієте весь масштаб проблеми. Проблеми коли хтось і щось вам сказав, що ваша дитина повинна їсти стільки то, а ви його послухали, а не прислухались до власної дитини. Харчове насилля має самий сильний вплив на всю подальшу історію взаємовідносин людини (!!!) в майбутньому.
Поведінка мами і дитини в процесі прикорму визначається як «чуйне та лагідне харчування». Не забувайте про це. Не будьте ворогами своїй дитині!
Власний досвід
Особисто ми починали з пюре і так, якби я починала прикорм ще раз, не дивлячись на те що я знаю всі плюси БЛВ прикорму, я б все одно почала з пюре.. В мене було все, заготовок з літа, їх була така тьма що довелось купувати окрему морозилку. Але я завжди пишу та консультую чесно, тому читайте: моя дитина, майже до 7-7,5м їла тільки овочі. По одному/два нових продукти кожні два дні. Як Ви вже знаєте то є помилкою, великою помилкою. Їх роблять усі. Хто не робить помилок - не робить нічого! Я не виключення. Але то був мій вибір, і не просто так. Я багато чого начиталась, через ваду здоров'я моєї дитини, і тому було так як вже було. Зі мною зіграли злий жарт не самі (як виявилось) доказові спеціалісти та і Google трохи додав.
Отже...моя дитина їла виключно моно пюре. Пюре які викладалися на тарілку декількома купками. Годувала я її по черзі з кожної купки. Десь у той же час мала вміло почала тикати пальцями на ту, яка їй більше смакувала. Весь той час в дитини був гарний апетит, та зацікавленість процесом. Потім пішли каші, м'ясо, яйце, риба та ынше..тоді звісно стало цікавіше і мені і дитині. І так, бувало таке що вона відмовлялась від деяких продуктів, але практика показала що я робила все вірно. Моїй дитині 1,7 (було на момент написання цього допису). Вона їсть все. Буває як і у всіх дітей відвертає носа, під настрій чи зуби, але немає жодного продукту якого вона не любить. Немає повної відмови. Дитина справляється з будь-якими шматками. Я починала прикорм своєї дитини інтуїтивно. Спираючись більше на психологічні моменти розуміння її, як особистості. Я ставилась з повагою до неї, я давала їй вибір. Я не порушила жодного правила. В моєї дитини ідеальна харчова поведінка. І я вважаю, що причина якраз у моєму ставленні до неї, та у тому, в якому вигляді і як, в якій атмосфері, я пропонувала їй прикорм. Вона не перебірлива. Вона знає багато смаків. Вона відрізняє їх, напевно з першої частини прикорму, до 9 місяців, вона вже все відрізняла. Ось чому я завжди так наполегливо рекомендую моно пропонування на пюре прикормі і чуйне та лагідне відношення до дитини, під час харчування. В мене є чудовий приклад. Я бачу як багато дівчат в групі читали мої поради та коментарі. Як виглядає в них зараз пюре прикорм і що відбувається далі. І я ще жодного разу не бачила від них постів з проблемою "не їсть/не п'є". Невже це не доказ того що все ж таки я свого часу, та вони зараз роблять все вірно?...
І так, моїй дитині зараз 5 років. Звичайно в неї стались смакові зміни. Але овочі і досі її улюблена їжа на тарілці і вона харчується повноцінно та різноманітно.
Автор допису: дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог Вікторія Стельмах. Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”.
Всі права захищені, законом про авторське право
Ознаки готовності
БЛВ (самоприкорм)
Прибори - ложки
Як правильно запропонувати ложку на пюре- прикормі
Як тримати дитину яка не сидить
Коли дитину можна саджати в стільчик
Як обрати стільчик для дитини
Промислове пюре
Як обрати кашу в магазині для дитини
Вода
Напої в раціоні дитини
Заморозка
Харчова Безпека
Послаблюючі продукти
Продукти що кріплять
АБКМ - алергія на білок коров’ячого молока
Алергії та алергічні реакції
Тарілка Здорового Харчування (ТЗХ)
Сенсорика