Скажу одразу, я не є фанатична до одного чи іншого виду, а дивлячись на дітей зараз, то вони самі обирають собі метод пропонування дорослої їжі через тиждень два. І з їх вибором треба рахуватись. Будь-який вибір який робите ви на початку - є вірним. Отже давайте розглянемо плюси і мінуси пюре прикорму та БЛВ :
ПЛЮСИ ПЮРЕ ПРИКОРМУ:
Зручно по часу (хоча це хибно!!!);
Заготовки рятують (як і на БЛВ). Можна використовувати як домашні так і промислові;
Чисто? Ні, відносно, в залежності чи є бажання в дитини брати ложку, чи тягнутись руками до тарілки з пюре, точніше В пюре (до речі, це одна з ознак що дитина БЛВшна, а якщо при цьому відмовляється/відвертається від ложки, то це 100% воно). А мити блендер то є ще те задоволення.
Батьки контролюють всю трапезу, що виходячи з трактування терміну прикорм за ВООЗ - проти правил взагалі. Це модель мами годувальниці, здебільшого то не через страх, а через бажання контролю;
ОСНОВНИЙ ПЛЮС: процес ковтання та літералізації язику.
Коли дитина п’є суміш чи грудне молоко вона має трішки іншу “схему” ковтання, процес у ротовій порожнині – мінімальний і він інший, скажемо - пасивний. Пюре ж все ж таки має іншу консистенцію, воно більш щільніше, густіше. Сама консистенція вимагає трішки більше дій у ротовій порожнині, і запускає більше процесів ніж при харчування ШВ/ГВ. Тобто – пюре, саме пюре, вчить дитину правильно ковтати. Все що я вивчила з цього питання, від терапевтів та ерго-терапевтів говорить про те, що бажано починати з пюре, що вчить дитину правильному ковтанню. Най то буде 1 чи 2 тижні, чи взагалі пару днів, потім можна переходити на БЛВ, але в дитини вже буде наявний та практикований на досвіді навик впевненого ковтання.
З професійного досвіду, багато хто зараз обирає пюре прикорм, але не класику гомогенну, а саме починають з чавленого пюре з під- виделки. Це зручніше, мама готує на всю родину, відкладає дитині, чавить і діти їдять вже щось більш схоже на дорослу їжу, щось що має більш виразнішу текстуру. І так, з тих же спостережень - у таких дітей період переходу та адаптації до шматочків проходить набагато швидше. Але є і мінус у такій подачі, діти трішки довше звикають….тобто якщо дитині дати гомогенне пюре, яке стікає з ложки, вона його ковтає, а от чавлене виделкою заставляє дитину запустити вже інші ротові (жувальні/під-язикові) м’язи. І на жаль, більшість батьків не можуть втриматись, та просто дати дитині пару днів, поки дитина звикне до нього, і зрозуміє що з ним робити. Всіх лякає блювотний рефлекс, але з правильним пропонуванням ложки і його легко подолати. Суть у тому що то все для дитини нове, і щоб його опанувати потрібна практика. Нема практики – йде лайт-відкат, затримка розвитку навику. І надалі буде ще важче.
МІНУСИ ПЮРЕ ПРИКОРМУ:
Може бути дуже брудно та займати багато часу (звісно якщо ви не обираєте обмежену промислову лінійку пюре);
Частіше за все саме під час пюре прикорму мами перетинають межу дозволеного, в них бажання нагодувати дитину перевищує все інше, в тому числі інтереси дитини та розвиток навиків, і таких випадках діти часто переїдають та мають закрепи;
Діти не так гарно вчяться контролювати власне насичення;
ОСНОВНИЙ МІНУС – діти не ідентифікують що їдять. На пюре прикормі моно-пропонування апріорі є дуже важливим, бо від нього залежить як дитина надалі буде їсти у майбутньому. Будь-яке приховування чого небудь (наприклад м’яса у овочевому пюре) призведе до того що з часом дитина таки не буде їсти то м’ясо, бо вона не знає ні його вигляд, ні його чистий смак, текстуру. Тому так важливо на пюре прикормі викладати кожне пюре окремо, наголошувати дитині ЩО вона їсть (назва продукту), колір продукту, та групу продукту до якого він відноситься.
Наприклад:
-це броколі, капусточка, дуже смачний та соковитий овоч, бачиш яке броколі зелене? Воно багате на вітС і тд
- це м’ясо, воно дуже багате на залізо, отаке воно блідо-рожеве, воно трішки суховате, але надзвичайно смачне та корисне.
Тобто, от саме так, в дитині закладається асоціація пам’яті. Коли вона перейде на шматочки, її не буде лякати та насторожувати вигляд природній продуктів. Коли ви скажете дитині що то брокколі, і воно зелене дитина автоматично згадає що вона то їла, і вона знає той продукт. Це і є харчовий досвід та харчова база.
Поза при годуванні поки дитина не сидить, саме не сИдить, а не - не сІла (це різні навики). Сама оптимальна поза – на бедрі, чомусь не завжди зручна як для батьків, так і для дітей, але то є найкраща та оптимальна поза. Бо дитина знаходиться вище над столом, бачить що в тарілці, і паралельно бачить маму, тата, та приклад як батьки їдять/жують/ковтають. Звичайно, якщо є кому тримати дитину то добре, але якщо ви з дитиною наодинці то - покажіть спочатку приклад, а потім візьміть дитину вірно.
Відчуття насичення. Дитина, її мозок не так отримує сигнал про насичення організму, цьому діти теж вчаться. Пюре дітям швидко пропонують зазвичай, його ковтають, на нього не йде велика витрата енергії та часу, і діти часто переїдають.Їх перегодовують.Тому краще пропонувати ложки більш повільно. Почекайте поки у дитини в роті буде порожньо, і лише потім пропонуйте наступну ложечку.
ПЛЮСИ БЛВ:
Краща координація дитини, як зорова, загальна, так і розвиток крупної, а потім і дрібної моторики;
Від початку ідентифікація (візуалізація) їжі яку дитина їсть;
Знайомство, пряме знайомство (тактильність), більше часу на вивчення продукту ніж у дітей на пюре. А саме вивчення є запорукою відсутності в майбутньому значної вибірковості у харчуванн та недовірі до їжі. За рахунок отриманого сенсорного досвіду;
Самостійність, свобода, самореалізація та дисципліна. Природній розвиток, за віком дитини, а не за бажанням батьків;
Відчуття насичення більш чітко сформоване, дитина на БЛВ, яка їсть самостійно розуміє краще та швидше коли сита, через власний контроль всього процесу, та співвідношення енергії до калоражу є більш відповідним;
Реалізація та набуття навику жування набагато швидша ніж у дітей на пюре, та згасання Блювотного Рефлексу теж.
МІНУСИ БЛВ:
Брудно;
Важко для батьків які нетерплячі, тривожні, нервові, педантичні;
Видимість - що дитина з’їла дуже мало, і страшні думки – на пюре я б дала з’їсти (нагодувати) дитині набагато більше;
Посадка на руках, якщо дитина ще не сИдить самостійно, або з мінімальною підтримкою, важко показати дитині приклад, якщо ви з нею вдовх.
Я спеціалізуюсь на трьох видах:
- офіційне 'пюре'
- офіційне 'БЛВ'
- похідний від БЛВ - 'БЛІСС', але з ним є нюанси тому, я адаптую його більш безпечно для дітей та з урахуванням всіх нюансів.
© Автори: дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог - Вікторія Стельмах.
Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”.