Допис Поїльники для дітей є частиною збірки про "Прибори та необхідні речі для прикорму".
Вибір поїльнику є важливою деталлю на початку прикорму, так як за рахунок нього ваша дитина буде правильно вчитись пити, правильно та безпечно!
Діти вчаться пити, так само як вчаться їсти. Навик пиття є важливим, вони вчаться ковтати, робити малі та безпечні для них ковтки. Щоб в майбутньому не просто не обливатися водою, а й не вдавитись нею, та полюбити її пити. На любов до пиття так само має вплив - обрана тара для цього! Також вибір тари, з якої буде пити ваш малюк є дуже важливим з точку зору як щелепного апарату так і мовленнєвого. Тому так, стоматологи та логопеди, а також ерготерапевти це люди яким слід довіряти у виборі та рекомендацій по тарі для пиття.
Коли дитині потрібно пропонувати воду?
Вода в раціоні дитини з'являється разом з прикормом. Тобто у віці ближче до 6 місяців. Для дітей як на ГВ так і на ШВ.
Метою у віці від 6 до 12 місяців є відпрацювання навичок пиття з чашки, а не заміна грудей або пляшечки. Початок практики 'пиття' з відкритої
чашки дає вашій дитині достатньо часу під мінімальним тиском, відточити навички пиття. Національна служба охорони здоров’я та Британська фундація стоматологічного здоров’я рекомендують починати пропонувати чашку приблизно у 6 місяців – коли ваша дитина може сидіти без сторонньої допомоги чи з мінімальною підтримкою.
Рекомендованою є відкрита чашка або чашка вільного потоку. Це пояснюється тим, що м’які гумові соски та носики спонукають дітей смоктати довше, а це означає, що молоко/рідина може довго
контактувати з їхніми зубами, потенційно спричиняючи карієс. А інша сторона медалі у тому, що такі м'які носики легше смоктати, і діти
відмовляються від грудей/пляшки, а вони також можуть стати причиною коли діти починають кусати груди. Відкрита чашка також сприяє потягуванню (правильному питтю), а не смоктанню, що вчить дітей краще контролювати рідину та сприяє розвитку орофаціальних м’язів (які також задіянні при мовленні). Стоматологи радять уникати конструкцій, що не проливають воду, або чашок із клапанами. Вони рекомендують вибирати відкриту чашку, чашку з вільним потоком або просту склянку. Вони пропонують варіанти які впливають на
стабільність щелепи. Діти віком від 6 до 12 місяців зацікавлені в
навчанні, дослідженні та швидко оволодівають новими навичками за столом.
Що давати дитині пити?
Дітям старше 6 місяців потрібна тільки вода. NHS (Національна служба охорони здоров'я Великобританії) не рекомендує вживати соки, чаї, газовані напої, смузі, ароматизовану воду тощо. Ви можете помітити, що є деякі соки та напої, які продаються з позначкою для дітей, але вода є набагато кращим варіантом і єдиним рекомендованим у всіх Міністерствах здоров'я по всьому світу.
Матеріали та безпека
Якщо поїльник виготовлений із пластику (а таких дуже багато), переконайтеся, що він не містить BPA.
Науковий огляд, проведений журналом Exposure Science & Environmental Epidemiology Trusted Source, прийшов до висновку, що вплив BPA пов’язано з підвищеною ймовірністю занепокоєння, депресії та гіперактивності. Інші часто використовувані безпечні матеріали включають харчовий силікон і нержавіючу сталь.
Легкі у догляді.
Деякі чашки-непроливайки та поїльники можна мити в посудомийні машині. Але оскільки чашки-непроливайки можуть бути "будиночком" для бактерій (через свою складну конструкцію), потрібно гарно очистити всі маленькі щілини та кожну деталь окремо. Теж саме стосується і поїльників з трубочкою.
Матеріал носика.
Чашки "trainer" часто мають м’який носик, схожий на соску для пляшечки, але з більшим отвором. Не повірите але вони навіть є в переліку "вибір батьків від Healthline" (ААР). Але от то і проблема, вони зручні лише для батьків, діти з них п'ють, хоча насправді - смокчуть. Що вже руйнує весь принцип. А батькам (матерям), які на ГВ, стає ще важче та навіть боляче, бо в більшості випадків діти після м'якого носику починають кусати маму за груди. В період дентації діти використовують їх за гризунець. .
Клапан і вільний потік.
Вільний потік означає, що рідина витікає з чашки або носика без необхідності її висмоктування чи будь-яких маніпуляцій з тарою. Однак багато поїльників мають клапан для контролю надходження рідини. Ними ніби легше користуватися (вода не по всьому дому), але вони не навчать дитину саме пити 'правильно'. Тому якщо у вашому поїльнику є клапан в середині - вийміть його.
Навик пиття.
Існує широкий діапазон того, коли дитина досягає цієї навички.
Опитувальник Американської академії педіатрії (ААР) про вік і стадії, класифікує самостійне пиття з чашки з мінімальним розливанням як
навичку від 18-24 місяців. Але попереджає щоб батьки очікували та були готові до випадкових невеликих розливів навіть до 3-річного віку, що має покращитися в міру того, як у вашої дитини покращиться контроль дрібної моторики, координації та концентрації. Тим не менш, багато дітей можуть самостійно використовувати чашку із трубочкою, що не проливається, набагато раніше, ближче до 12-18 місяців.
Види поїльників - "за" та "проти".
Вік 6 місяців.
Відкрита тара від 6м - за!
М'які силіконові носики та чашки силіконові - ні, діти переважно не п'ють з них, а гризуть більше, бо схожі вони на те, чим зручно та приємно чухати ясна;
Чашка для Еспресо, малі скляні стаканчики та чарочки (з товстого скла!!!), чашечки чи поїльники з двома ручками, в яких можна зняти кришку - так!
Додам від себе: мені подобається коли в перші тижні прикорму батьки все ж таки пропонують воду з маленьких стаканчиків чи чарочок, поки дитина більш менш зрозуміє що воно, плюс ще й тому що вони прозорі, і діткам видно що там є. А вже потім, поступово їм пропонують поїльник-чашечку. Мої топові рекомендації то чашечка від Baby Team (жовта, з двома ручками, без кришечки) та IKEA BORJA (біла, з зеленою кришечкою з твердим носиком).
Чому саме ці?
Малий об'єм та легкість чашечки;
Ручки, за які дитина може схопитись, навіть якщо ви контролюєте потік водички тримаючи за дно, та вчитись координувати рух нахилу та силу нахилу.
У Ікеї мені подобається що за столиком можна дати відкриту тару, а от у кімнату поставити вже з кришечкою. Дитині буде легше
'віднайти' свій поїльник, і натякнути вам що можливо він/вона хоче пити.
Мʼягкий носик - проти! Тому що:
Вони ближче всього до пляшечок з соскою, який лише дозволяє смоктати. Смоктання навик це не навик пиття;
Погризування (особливо в період дентації);
Кусання грудей;
Відсутність самого навику пиття як такого (спотворення прикладання та прикусу);
Жорсткий носик - за (частково)
Поїльник з жорстким носиком поступово вчить дитину переходити від смоктання, до нахилу і потягування. Їх можна пропонувати після того, як діти освоїли відкриту тару.
Ложка/піпетка/шприц - проти
Лише за однієї умови, якщо дитина хворіє, і її треба відпоювати.
Пляшки з соскою - категорично проти
Вони не вчать дитину пити;
Пляшка з соскою призначена ЛИШЕ для суміші, яка є основною їжею дитини на ШВ до року.
Вік 8-10 місяців. Перелік та розбір поїльників.
Почнемо з основної, яка заслуговує бути як у віковому діапазоні "6 місяців", так і в "8 місяців" - DOIDY CUP.
Не дивлячись на те що друга її назва "оральна чашка", на те що вона акредитована UNICEF, не має в складі ні BPA, ні фталатів, ні ПВХ, виробляється в ЄС з безпечного пластику HDPE (high-density poliethylene) і чомусь має вікову рекомендацію 3+ (місяця) ця чашка нажаль підійде не всім на початку знайомства з навиком пиття. Але факт є фактом - більшість дітей гарно п'ють з неї від...початку прикорму.
Суть саме в її формі, за рахунок зрізу вода наче вливається в ротик дитині і дитина бачить водичку, тобто їй не потрібно заглядати у чашку. Але от через це, дітки іноді не можуть відчути момент нахилу, правильного положення прикладання до неї через - візуалізацію. Давайте я зараз поясню простою мовою, про що тут: ви п'єте вино, з класичного келиху для вина (від 50 до 150 мл), і тут вам подають келих на 500-750мл (у мене такі є, я називаю їх вазою гарного настрою на самоті). І от якщо ви порівняєте ваші рухи, та прикладання до класичного, і цієї “вази” сповненої радості, то повірте ви будете відчувати різницю: координація, нахил, кут вашої руки. Візуально дітям іноді важко розрахувати як нахилити і як тече вода з цієї чашки, бо коли дитина отримала один край, інший ніби запізнився і може візуально заплутати дитину, бо діти не так і гарно фокусують увагу на тому що в чашці, більше на ній та процесі. Але чашка дійсно зараз в топі для навчання навику пиття. Я б навіть дала однозначне "так" цій чашці, якби не полізла детально вивчати її характеристики на сайті виробників. Вони пишуть про:- якість (ну якісних чашок є багато);
- зручні ручки (це теж є у більшості);
- конструкція - зріз, яка дозволяє бачити те, що у чашці (в принципі прозорих чашок та поїльників на ринку при достатньо).
За коментарями від спеціалістів вона запобігає:
- передчасному руйнуванню зубів;
- неправильній техніці пиття;
- проблемам з мовленням;
- анемії (тут навіть у мене очі вилізли!);
- поганому (неправильному) харчуванню.
Прям диво чашка скажу я вам!!! Від усього на світі та має безліч
винагород!))) Але будемо реалістами - це всього лише чашка, і якщо її купуємо - дива не чекаємо, орієнтуємось по дитині.
Canpol Babies. Думаю з першої частини ви зрозуміли що дитину вчать пити з відкритої тари, тому плюс у тому, що цей поїльник теж може вільно стати - відкритим. Ближче до 8м діти вже набагато вправніше вміють пити, навіть частково контролювати кут нахилу та силу нахилу, і головне те що, в них стає більш вправна координація. Але скажемо так, не настільки що вони вже здатні самостійно пити з відкритої, тари, але з такого поїльнику - легко.
Але ж все таки, не забуваємо про поради профільних спеціалістів, зручність не завжди є єдиним що нам потрібно! Використання чашки
для пиття з носиком - це той самий смоктальний рух, який дитина використовує, тому це не надто покращує їх навички.
Поїльники з трубочкою
Деякі джерела приписують поїльники з трубочками дітям
від 6 місяців. Зізнаюсь чесно, от саме цей поїльник то любов для моїх очей : яскравий, гарний, зручний, надійний, легкий, ручки має і все чудово крім....не всі діти легко опановують пиття з трубочки. Деяких доводиться буквально вчити цьому навику спеціальним методом. Дітям важко збагнути цей принцип, і часто то перетворюється на щось, що несе під собою роздратування та зовсім не той принцип пиття. В цього поїльнику складна (але така надійна) конструкція для миття та підтримання чистоти. Раджу одразу придбати до нього кілька запасних трубочок. Іноді з проблемами стикаються батьки у яких малюки на ГВ - спочатку вони гризуть його (трубочку), потім кусають мам за груди. Але це не стосується всіх дітей, є діти які чудово його сприймають, але все ж таки % маленьких лангольєрів, які так і хочуть відкусити шматочок від нас - значний.
Отже, поїльник гарний, але підійде не всім. Особливо у період гострої дентації, бо як наслідок - кусання грудей. Але і плюси він має: діти які погано п'ють воду, їх може зацікавити цей новий та захоплюючий навик - пиття з соломинки. Міжнародні логопеди та ерготерапевти
дійшли висновків що соломинка таки має кращий вплив на ... мовленнєві навики, ніж поїльники з носиком! Ці "трубочні" м’язи, якими вони користуються для пиття з трубочки, потрібні, щоб краще маніпулювати їжею в роті та вимовляти більше звуків. Звичайно, дитина все одно з часом отримає ці навички, але пропонуючи дитині поїльник з трубочкою, ви закладаєте міцнішу основу, і малюк може
оволодіти цими навичками раніше! Крім того, трубочка дає багато сенсорно-зворотного зв’язку, сила, необхідна для смоктання, може
бути дуже заспокійливою та організуючою.
Одне важливе застереження все ж таки є: використання трубочки може спричинити швидке ковтання. Якщо вони швидко смокчуть,
це може змусити їх закашлятися та вдавитися рідиною. Ковтання – це дуже скоординована дія, яку більшість із нас сприймає як належне.
Коли щось "іде не туди", рідина може потрапити в наші легені, і ми починаємо кашляти, щоб вивести її. Це нормально, якщо це трапляється час від часу, але якщо це трапляється часто (це як раз поширено серед малюків), тоді вам, можливо, доведеться на деякий час відкласти такий поїльник.
Тому робимо висновки - можна, але в конкретному віці, конкретним дітям. Стоматологи в свою чергу не дуже правда "за" них. Хоча деякі професіонали таки рекомендують певний порядок, досліджень
нема, які б підтверджували переваги пропонування спочатку відкритої чашки, а потім трубочки або навпаки. Це війна між стоматологами та логопедами!)))) Якщо все ж таки обрали такий, то зверніть увагу на
трубочку, чим "тонша" вона, тим краще.
Самий
скандальний, самий
'рекомендований' та топовий
поїльник з точки зору батьків Munchkin 360°
Плюси 360° :
Якість;
Вода не проливається по всьому будинку коли діти п'ють -
“охайно” (цитати батьків).
Мінуси 360° та рекомендацій від логопедів, стоматологів, та
ерготерапевтів:
Не вчить правильно пити, є момент саме в прикладанні, воно деформоване.
Досліджень звісно на таку тему нема, але для розуміння раджу взяти вам:
- просту чашку/склянку
- пляшку з горнятком типу Спортика наприклад
- поїдьник 360°
Випити води по черзі з кожного, звернути увагу на те, яке у вас прикладання до кожної тари, які рухи м'язів виконуються при цьому, яке положення щелепи, і взагалі чи зручно вам пити!
Далі перейдемо до того моменту що діти повинні буквально видобувати воду з нього. Скільки я б я не бачила їх у дітей на початку
прикорму, я завжди бачу одне й те саме - що батьки притискають верхній "клапан" щоб дитина отримала хоч трішки води. Тобто дитині
дійсно треба 'напрягтись' щоб отримати воду.
Цитата від виробників: "Модель запатентована, принцип дії простий- при натисканні губами на край між силіконом і краєм фільтра
утворюється отвір, з якого ллється водичка"...логіки тут мало, тиснути щоб отримати воду.
Наприклад Open, straw & sippy - сприяють змиканню губ і язика так, що запускають рухи щелепи, які проштовхують рідину назад. Тобто запускають ковтання та орофаціальні м’язи. В 360° верхній губі та щелепі нема куди дітись, місця нема, коли ж навіть трубочка чи поїльник то йде "захват". У відкритій, звичайній - верхня частина без обмежень. Якщо сказати чесно, та поділитись з вами власною думкою, то я б ту чашку рекомендувала не раніше року, коли дитина не просто засвоїла принцип пиття, а й самостійно навчилась брати та пити з неї. Бо для дітей виконувати дві дії (взяти чашку та координувати рух + тиснути для того щоб отримати воду) може бути
складно. Ну і звісно куди ж без рекомендацій від спеціалістів - найкращою тарою для дитини є відкрита та періодично тара з трубочкою.
Вік 12міс +
От тут, якщо чесно, в хід можуть іти вже будь - які на ваш розсуд. Але не забувайте керуватись порадами профільних спеціалістів. Також для
тих у кого діти так і не полюбили пити воду, може стати в нагоді такий широкий вибір на ринку. В того в кого проблеми з питтям, раджу
урізноманітнити арсенал поїльників. Хтось вчиться опановувати трубочки після року, хтось до. Комусь цікаво пити з пляшки подібної
до дорослої і тд.
Ось тут можете почитати від мене пару порад, як налагодити режим пиття дитини та зацікавити дитину водою.
Великої популярності набувають склянки Reflo. Дійсно цікава річ, імітація великої склянки, але....з клапаном в середині. Найбільший їх
мінус - впав та тріснув. Спеціальна вкладка затримує потік води, але не
впливає на прикус, як звичайні непроливайки. Додаткова вкладка регулює кількість рідини, яка виливається. Пити можна з будь-якої
сторони на 360° довкола. Рекомендують міжнародні логопеди та ортодонти. Але нажаль їх не можна піддавати високій температурі
(заливати кип‘яток), нагрівати в мікрохвильовці. Мити їх прийдеться в ручну, або в посудомийній машині на найнижчій температурі. Ця чашка чудово підходить з точки зору профілактики та терапії пиття, для дітей які мають складнощі з цим процесом. Один з проявів це - захлинаються водою наприклад, саме потоком води.
Пляшки "Спортик". Вони є двох видів, з клапаном (стопер в кришечці) та без.
Для дітей я раджу брати все ж таки без нього, з вільним потоком. Ці пляшки можна пропонувати дитині і до року, вони чудово підтримують
зацікавленість дитини у навчанні пити. Чим ваша дитина стає старшою, тим скоріше за все вона буде прагнути пити воду з тари, яка дуже схожа на тару батьків. І в цьому немає нічого поганого!
Не забувайте також, що всесвітні організації такі як АDA, NHS, AEPED, AAPD, AAP, EFSA та багато інших пропонують повністю перейти від
різних поїльників та пляшок до відкритих чашок до того часу, коли дитині виповниться 12-24 місяці. Це може допомогти уникнути карієсу та проблем з мовленням.
Автор:
Дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог - Вікторія Стельмах.
Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту “Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”.