Якою має бути питна вода для дітей - чи не найважливіше питання усіх батьків на початку прикорму.
В цій статті ви знайдете відповіді на всі ваші питання.
Якість питної води в Україні нормується Державними Санітарними Нормами та Правилами "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною"(ДСанПіН 2.2.4-171-10).
Джерелами води в Україні можуть бути централізовані водогони, колодязі/скважини, бутильована вода та вода з точок розливу (доочищена або артезіанська).
Використання води з колодязів/скважин для пиття/приготування суміші дітя категорично заборонено.
Є величезні ризики забруднень важкими металами, нітратами, пестицидами, що може навіть призвести до смерті (в Україні було доволі багато подібних випадків). Навіть якщо ви перевіряли воду і перевіряєте її регулярно (раз на квартал чи раз на рік), ви все одно не застраховані від впливу негативних факторів на організм дитини.
Централізоване водопостачання.
Все було б добре, якби наша система водопостачання була в ідеальному стані, але нажаль, системи водоочистки застарілі, а більшість труб це радянська спадщина, тому вода, поки дійде до квартири може збагатитися і важкими металами і мікрорганізмами, і токсинами, також неприємним доповненням є залишки хлору.
Тому, ми не радимо пропонувати дітям воду з централізованого водогону.
Якщо ж ви вирішили це робити - обов'язково кип'ятіть її. Це хоча б врятує від частини бактерій та трохи зменшить концентрацію вільного хлору.
Найкращим рішенням буде використовувати для водопрововідної води фільтр зворотнього осмосу обов'язково з мінералізатором та з обов'язковою умовою вчасно проводити технічне обслуговування та міняти фільтри. При цьому воду можна не кип'ятити (свіжонабрану)!
В деяких європейських країнах, є рекомендації, наприклад, кип'ятити воду тільки для дітей менше 6місяців (для приготування суміші), але і якість води та водогонів там значно вище.
Якщо Ви знаходитеся в іншій країні, ознайомтеся з показниками якості води централізованого постачання та рекомендаціями щодо її використання як для дорослих, так і для дітей.
Вода на розлив з пунктів розливу та автоматів зазвичай відповідає показникам для питної води, якщо вона доочищена, якщо артезіанська - запитуйте протоколи досліджень і порівнюйте з рекомендованими показниками.
Цю воду обов'язково кип'ятити, оскільки тара для неї не дезинфікується, ємності, в яких вода зберігається в пунктах розливу теж можуть бути джерелом бактерій чи вірусів.
Ми ж радимо використовувати для приготування суміші та для пиття дитини бутильовану воду, яка має сталий склад та перевірена по показникам безпеки.
Найкращий варіант це "дитяча" бутильована вода, також підійде "столова" вода, яка не маркована як "дитяча", якщо її показники задовольняють вимогам для питної води.
Мінеральну воду маленьким дітям не можна через значні перебільшення норм по вмісту мінералів.
Також не забуваємо, що варто кип'ятити воду, яка зберігається більше 24 годин після відкриття пляшки, оскільки може відбутися бактеріальне зараження.
Чіткої відповіді, до якого віку кип'ятити воду, немає, вважається, що діти до 5 років найбільш вразливі до вірусного та бактеріального впливу і значно важче переносять захворювання, тому можете не кип'ятити воду, коли морально готові, що дитина потенційно може підхопити інфекцію з води, що зберігалася певний час відкритою.
Для прикладу, в одному дослідженні у відкритій бутильованій воді кількість колоній бактерій за 48 годин при температурі 37°С зросла з <1 на мл до 38000 колоній на мл.
Автор: Анна Комлєва, хімік, біотехнолог, адміністратор групи “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд” та сторінки @prykorm_ua в Інстаграм
Джерела: