top of page
Фото автораprykorm_ua

Два види прикорму: пюре та БЛВ. Який обрати?

Оновлено: 27 трав.

Давайте почнемо від початку - офіційно є два види прикорму. Той що більшість називає “новий” (хоча йому років 15 і він офіційний в деяких країнах світу) - БЛВ (самоприкорм) та класичний - пюре, він же педіатричний. 


Кожна секунда, відколи батьки дізнаються, що в них незабаром з'явиться малюк стає одним із найважливіших етапів їхнього життя. Кожна секунда, хвилина, година, день, місяць – це вибір, вибір найкращого для своєї дитини. І так, іноді він буває досить важким. На жаль зараз на молодих батьків йде багато тиску. Зі сторони старшого покоління, зі сторони лікарів, соціальних мереж та маркетингу.  Батькам потрібно зважити всі «за» та «проти» і при цьому бути впевненими у правильності свого вибору, заради благополуччя та безпеки власної дитини.


Коли дитині виповнюється близько 6 місяців – настає новий етап. Етап, якого бояться більшість батьків – початок прикорму. Багато хто заздалегідь шукає інформацію, вивчає, аналізує, і все ніби добре, але ось приходить той день «П», і, що не кажіть, а страх переповнює вас. Та не тільки вас одних, я теж свого часу боялась цього як вогню, того «святого кабачка». Але єдине в чому я була впевнена на всі сто - це у виборі виду прикорму для своєї доньки. І так, якщо вам цікаво – моя дитина була на пюре...до 7,5 місяців. Це був мій вибір коли все почалось, і мою дитину це влаштовувало. Допоки вона не сіла самостійно, в стілець. А там вже почалось!

Через деякий час Ніка (так звати мою доньку – Вероніка) почала розуміти що пюре то не так і цікаво, ну і звісно мать, тобто я - прискорила перехід на finger food – «пальчикову» їжу, їжу по безпечній подачі.


Обрати вид прикорму - непростий вибір, все значно складніше. Оберете ви педіатричний прикорм (надалі – пюре прикорм) чи самоприкорм (надалі – БЛВ) - неважливо. На початку цього шляху основне це ви – батьки, та ваша готовність та внутрішній стан, ваша інформованість по питанню - дитячого харчування. А далі, далі повірте, дитина сама підкаже вам що і як. Вам потрібно тільки одне – бути уважними та поважати, прислухатися до своєї дитини. Мушу додати, що за мої чотири роки спостережень та професійної діяльності зараз картинка значно змінилась. Навіть всі психологи зазначають про те, що діти стали стрімкіше розвиватись та проявляти самостійність набагато швидше та впевненіше ніж це було пару років тому.

Перше і головне що ви повинні знати це - харчування є одним з найскладнішим  та найтривалішим етапом розвитку у дітей!

Тому зараз ми з вами,  ще раз зважимо все, та намагатимемось бути чесними самі з собою і по відношенню до наших малюків. Почнемо?


Також на нашому курсі Початок прикорму ми практично кожній мамі допомогаємо з вибором типу прикорму малюку. Детальніше про курс тут.



Чи знали ви що існує одна неофіційна ознака готовності до БЛВ? - БЛВ прикорм можна почати тоді, коли ви, і тільки ви - батьки, готові до нього!!!


Дивіться, все дуже просто, спитайте себе:

- наскільки ви тривожні?

- наскільки ви стресостійкі?

- наскільки швидка у вас реакція?

- наскільки ви можете спокійно ставитись до безладу, на користь розвитку дитини?


Всі люди різні, дехто не боїться нічого, і впевнений в собі, декому не вистачає духу, дехто панікує, а хтось спокійний як удав і за секунду може врятувати світ як Брюс Уілліс. Пам’ятаєте про захисні реакції кожної людини - бий, біжи, замри? Ми всі різні, і ми не ділимось за цими якостями на поганих чи хороших батьків. Хороші батьки - ті, які бажають своїй дитині найкращого, які створює для неї безпечні умови. До речі ….ви вже найкращі батьки, бо продовжуєте читати це далі.


Час, від 6 місяців до 24 місяців вашої дитини і є тим фундаментом, який буде закладено для правильної харчової поведінки та здорових відносин з їжею на все життя вашого малюка. Закладати цей фундамент будете ви, ви - головний інженер, архітектор та будівельник! Але крім цього ви ще й інструмент, який допомагає дітям вивчати, пізнавати та знайомитись з навколишнім світом, отримувати за рахунок вас приклад. Ви завжди будете прикладом для наслідування власних дітей.

Тож, починаємо оглядати перші ваші дії,  для закладання цього фундаменту.


Якщо ви обрали Самоприкорм – БЛВ:



Тарілка для дитина БЛВ прикормі: каша кукурудзяна, котлета, апельсин, помідор, стручкова квасоля
Тарілка для дитини БЛВ прикормі

Ви повинні бути впевнені на 250% що можете допомогти своїй дитині у разі чого. Мало просто знати напам'ять безпечну подачу, і переглядати відео надання першої допомоги мільйон разів, обваливши при цьому ютюб. Ви повинні чітко розуміти, що робити, реагувати наче Флеш, і при цьому мати холодну кров і затуманений розум! І головне – сидіти навпроти дитини, їсти та посміхатись їй. Всім своїм виглядом показувати спокій та впевненість. 


Коли ви обираєте БЛВ, ви обираєте всю його філософію та з розумінням ставитись до розвитку дитини.

БЛВ - це не просто тренд, як багато хто вважає, у БЛВ є свої правила, безпека, своя філософія, своя модель - повна довіра до дитини. І ви повинні жити цим під час кожної трапези з вашою дитиною. А що таке трапеза? Ні, це не прийом їжі, не процедура прийняття її. Це все що відбувається коли ви сідаєте за стіл - соціально-емоційний контакт та емоційний інтелект дитини..


Якщо ви обрали педіатричний прикорм – пюре:

Якщо вас лякають шматочки, ви переглядаючи відео надання першої допомоги одразу затримуєте подих і у вас виступає холодний піт, то ви зробили правильний вибір. Не треба називати себе боягузами, трусішками - ні!!!  Ви якраз дуже розумні та сміливі, бо ви таки спромоглись оцінити всі «за» та «проти» і добре знаєте та розумієте, знаєте себе! Тут основне не те що вас лякає як дитина їсть шматочки, основне тут ви, і те що ви відчуваєте, в


Тарілка на пюре прикормі: каша гречана, куряче м'ясо, гарбузове пюре
Тарілка на пюре прикормі

чому даєте собі раду! Якщо ви розумієте що в екстреній ситуації ви можете реагувати запізно, або зависнути на пару секунд (не просто розумієте, а впевнені) то БЛВ на першому етапі вибору не для вас. Почніть так, як ви відчуваєте, а далі вже як буде підказувати вам ваш малюк та в залежності від обставин.


Я не перестаю наголошувати на тому, що якщо будете нервуватися ви, буде нервувати і дитина, тривожна мама чи тато, чи той хто з дитиною під час прикорму = тривожна дитина. Такі маленькі діти мають високий рівень емпатії, коли батьки поруч - то  «safe place» для дітей. І коли вони відчувають небезпеку, страх зі сторони - вони в момент віддзеркалюють його. Вони дуже емоційно пов'язані з нами. Діти теж є різні, є високочутливі, і тут треба теж з розумінням поставитись до цього.


Безпека

За дослідженням процент дітей, що «давиться» на БЛВ прикормі має дуже малий розрив від проценту дітей на пюре, він дійсно незначний. І більшість причин припадає якраз на безпечну подачу, точніше нехтуванні нею. Ви можете вважати вашу дитину генієм, бо от вона так вправно жує щось, що заборонено подавати у такій подачі (напр. ціле яблуко), але якщо пощастило вашій дитині, це не значить, що так пощастить усім. Взагалі - то ви теж не застраховані. Ніхто з нас…


До вашого відома - найбільший процент «вдавлення» у дітей, це у батьків які поєднують два види прикорму (різні консистенції). Діти плутаються, вони не в силах опанувати дві різні навички та розрізняти їх в одній трапезі. Концентрація маленькою дитини ще дуже і дуже погана. Буває так, що дитина їсть собі шматочки, а батьки паралельно намагаються нагодувати дитину пюре, для власного спокою. Так от зрозумійте, в той момент коли ваша дитина зайнята шматочком, то майже всі сенсорні чуття вашої дитини, та відповідно мозок теж, зайняті ним. 


Якщо ви зараз змінили свою думку щодо обраного виду прикорму - це не є погано, це чесно! По відношенню до вас та вашої дитини. 


Коли ви почнете прикорм, усе все ще може змінитись в перші ж дні – тоді, коли ваша дитина сама робить свій неочікуваний для вас вибір. Так-так, повірте, сучасні діти настільки самостійні та свободолюбиві, що все може змінитись. І от тоді, в той момент, коли дитина сама обирає вид прикорму, ви її - підтримуєте. Це дуже важливо, ваш страх відпустить вас, і ви оберете те, що є найкращим для вашої дитини. А відпустить він тому що, ви побачите на що спроможна ваша дитина, ви побачите це на власні очі. Будете разом з нею. От саме таке розуміння інстинктів, бажань та здібностей дітей народжує в нас повагу до їх самостійності та в розумінні того, що діти все ж таки краще відчувають та знають, що їм потрібно. І вони ростуть та розвиваються!


Настане день, коли ваш малюк нарешті сяде навпроти вас, і буде дивитись вам у очі, як колись так сіла моя дитина, у вас з'явиться більше впевненості як у собі, так і в своїх силах та діях. А головне ви повірите у власну дитину і будете захоплюватись нею та цим процесом!


Діти повинні отримувати позитивний досвід за столом - це основа!

Дуже багатьом батькам доводиться стикатись з недовірою, тиском та осудом від близьких на цьому шляху. Бабусі, няні, іноді навіть татусі не розуміють обраний вид прикорму. Частіше за все це буває в сім’ях де для дитини обрали БЛВ. Це дуже складний етап у відносинах як з членами родини, так і з впевненістю у виборі найкращого для дитини. Я ніколи не лізу в особисті відносини у сім’ї, але я можу порадити вам лиш одне – знайдіть компроміс, покажіть як і що, поясніть їм – є факти, є інформація, є дослідження і є найголовніше - дитина! Наголосіть на тому що ваша спільна дитина заслуговує на повагу до себе,  що в неї свої потреби, бажання, ритм розвитку. У вашої дитини є свій шлях, і ви, всією родиною, повинні підтримати її, на цьому шляху. Складіть список, проведіть аналіз «плюсів» та «мінусів» і я впевнена – ви впораєтесь з цим.


Зробіть правильний вибір 😉


Автор допису: дитячий нутріціолог, харчовий педагог “Привітна Клініка”, соціальний педагог Вікторія Стельмах. Засновниця найбільшої україномовної спільноти про прикорм та здорове харчування для дітей “Прикорм. Його хитрощі. Нові ідеї, свіжий погляд”. Співзасновниця масштабного проекту Група Підтримки Правильного Початку Прикорму”. 


Всі права захищені, законом про авторське право





559 переглядів

Пов'язані пости

Дивитися всі
bottom of page