Залізодефіцитна анемія
- prykorm_ua
- 12 квіт. 2024 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 22 трав. 2024 р.
Анемія - це стан, при якому (в широкому спектрі визначення цього терміну) є основний симптом - зниження рівня гемоглобіну в крові. Так як видів анемій дуже багато: спадкові, набуті, дефіцитні, гемолітичні, але ми будемо говорити про найбільш поширену форму - залізодефіцитну анемію, яка, виходячи із назви, має основу - дефіцит заліза в організмі.
Залізодефіцитна анемія або ж ЗДА - це анемія, яка спричинена порушенням синтезу гема(білкової структури еритроциту) внаслідок дефіциту заліза в організмі і специфічним симптомокомплексом - анемічним синдромом, зниженням рівня гемоглобіну, кількості еритроцитів, феритину ряду та інших показників крові в аналізах.
ЗДА в дитячому віці виникає з багатьох причин і не завжди на першому місці стоїть порушення харчування.
Причини виникнення залізодефіциту, як латентного, так і розгорнутої залізодефіцитної анемії:
⁃ анемія у матері під час вагітності, особливо, це стосується третього триместру;
⁃ збільшення фізіологічної потреби в залізі (активний ріст, статеве дозрівання);
⁃ збіднений раціон харчування у дітей та підлітків;
⁃ порушення всмоктування в кишківнику або синдром мальабсорбції;
⁃ кровотечі;
⁃ інші фактори (вроджені захворювання, набуті захворювання, генетичні дефекти).
Окремо варто виділити групи ризику, серед яких розвиток залізодефіцитної анемії високий:
1. Недоношені діти
2. Залізодефіцитна анемія під час вагітності
3. Штучне вигодовування
4. Вигодовування молоком тварин
5. Діти з дефіцитом маси тіла
6. Діти з вродженими вадами розвитку
7. Підлітки в період статевого дозрівання
8. Вегетаріанці
9. Обмежений раціон харчування в період активного росту та розвитку
10. Діти від багатоплідної вагітності
Основні симптоми. Як правило, анемію легкого ступеню або ж латентний залізодефіцит ми відмічаємо на загальному аналізі крові, однак є ряд симптомів, які уважна та спостережлива мама відмічає, але іноді не надає значення. Це так званий сидеропенічний синдром, який проявляється наступним чином:
⁃ Спотворення смаку. Дитина починає їсти неїстівні речі. І тут є дуже тонка грань - розрізнити і відмітити чи дитина таким чином пізнає світ і тягне все в ротик з власної цікавості, чи все ж таки у дитини є саме непереборне бажання їсти крейду, пісок, землю чи шпалери.
⁃ Відмова від їжі та незацікавленість в прикормі. Особливо це помітно коли дитина відмовляється від залізовмісних продуктів на користь молочних.
⁃ Загальна втома.
⁃ Порушення сну і засинання
⁃ Блідість та сухість шкірних покривів, і, що особливо важливо - блідість слизових оболонок. Іноді можна відмітити блакитний відтінок білків очних яблук.
⁃ Ламкість та зміна форми нігтів
⁃ Поява тріщин і сухості в кутиках роту
⁃ Випадіння та тьмяність волосся
⁃ Головний біль та запаморочення
⁃ Відставання в фізичному розвитку
⁃ Відставання в психічному розвитку.
Важливо пам‘ятати, що ці ознаки не є остаточною ознакою залізодефіциту. Для того, щоб підтвердити його чи спростувати достатньо виконати загальний аналіз крові. У дітей першого року життя виділено скринінговий аналіз в 9 місяців.
Якщо ж лікар вагається в діагнозі, є ряд додаткових уточнюючих аналізів, таких як рівень феритину, ретикулоцитів, трансферину чи вітамінів В13 та фолієвої кислоти.
Лікування анемії та латентного залізодефіциту медикаментозне! Шляхом дієти це питання не вирішується.
Дуже важливим аспектом профілактування залізодефіцитної анемії є раціон, в якому присутні залізовмісні продукти.
!!! Дуже важливо знати і пам‘ятати, що прикорм починаємо із залізовмісних продуктів, як нам говорять провідні рекомендації.
Які продукти ми будемо відносити до залізовмісних? Їх існує два види:
-продукти з гемовим залізом (продукти тваринного походження);
-продукти з негемовим залізом (продукти рослинного походження).
Різниця між ними полягає в біодоступності самого заліза.
Гемове залізо засвоюється організмом на порядок краще, ніж негемове. Воно міститься в таких продуктах як: червоне м‘ясо, субпродукти, жирні сорти риби, м‘ясо птахів та деякі морепродукти.
Негемове залізо міститься в рослинних продуктах: горіхи, бобові, чорнослив, курага, гречана крупа, кизил, сочевиця,вівсяна крупа, листова капуста та зелень, полуниця, суниця.
Продукти, з якими залізо засвоюється краще за рахунок кислого середовища: гранат, цитрусові, яблука, броколі, кабачок, цвітна капуста, помідори, чорна та червона смородина, вишня, брусниця, слива.
Продукти, які блокують всмоктування та засвоєння заліза: цільне молоко та вершки, чай, кава.
Окрему увагу варто приділити штучному вигодовуванню. В той час як сучасні замінники жіночого молока збагачені додатково необхідними вітамінами, мінералами та мікроелементами, в тому числі і залізом, вигодовування дітей молоком тварин в якості основного харчування приводить дітей до значних дефіцитів, тому є неприпустимим в сучасному світі.
Дуже важливо не застосовувати методи народної профілактики, а при підозрі звернутись до вашого педіатра чи сімейного лікаря.
Що стосується питання медикаментозної профілактики залізодефіцитної анемії - вона може бути застосована у недоношених дітей та у дітей, які знаходяться в групі ризику по розвитку ЗДА. Профілактика визначається виключно призначенням лікаря вашої дитини.
Автор: Дитяча лікарка гематологиня Ольга Граузс ,
адміністратор групи «Прикорм, його хитрощі. Свіжі ідеї, новий погляд».
Офіційні джерела